Malá zahrada ve skle vás potěší i v zimě: vyberte do florária vhodné rostliny a pohrajte si s kameny nebo barevnými písky. Vydrží vám mnoho let

O typu pěstovaných rostlin je třeba se rozhodnout předem a podle něj vybrat vhodné florárium, substrát a následně i osazenstvo. Nejčastěji se takto pěstují suchomilné rostliny, konkrétně tučnolisté beztrnné sukulenty. Pro ty je vhodné florárium s velkým vstupním otvorem, kterým bude dovnitř dobře proudit vzduch. Někdy může mít dokonce otvory dva. V uzavřenější nádobě se naopak zadržuje více vlhkost, což uvítají zase vlhkomilné rostliny. 

Dekorativní florárium s rostlinami a kameny
Info ikona

Malá zahrada ve skle vám bude dělat radost déle, když ji správně založíte.

Rostliny ve florárium musí mít stejné nároky 

Konkrétní rostliny vybírejte do florária vždy podle nároků na péči, které by měly být u dohromady sesazovaných druhů stejné. Kromě toho by k sobě vybrané rostliny měly i esteticky ladit vzrůstem, barvou apod. 

Do florária vyberte substrát, větve a kameny 

Kromě rostlin budete do sukulentního florária potřebovat samozřejmě vhodný substrát (zemina pro pokojové rostliny + písek v poměru 1:1), písek (může být i dekorační), kameny různých velikostí a různé dekorace (větve, mušle apod.).

Florárium nechte před osázením vyschnout 

Nejprve pořádně vymyjte florárium a nechte ho vyschnout. To samé proveďte se všemi kameny a dalšími dekoracemi. Rostliny k vysazení vyklopte z dosavadních květináčů a šetrně odstraňte půdu z jejich kořenů. Na dno florária nyní umístěte vrstvu kamenů, která bude sloužit jako drenáž a zasypte je pískem. 

Substrát přidávejte do florária po lžičkách 

Cílem je, aby při vnějším pohledu na florárium nebyl vidět pěstební substrát, proto jej pomocí lžičky dávkujte spíše do středu skleněné nádoby a po stranách si ponechávejte lem z kamenů a písku. Kameny používejte záměrně různě velké, aby vše působilo přirozeně. 

Rostliny vysazujte do florária od zadní stěny

Očištěné a půdy zbavené sukulenty vysazujte do substrátu od zadní stěny florária a postupujte směrem ke vstupním otvoru (je-li z boku). Po zasazení rostlinu vždy obsypte substrátem a teprve pak pokračujte další výsadbou. Pomáhat si můžete lžičkou, ale třeba i čínskými jídelními hůlkami. Nezapomínejte přitom na dodržování okrajového lemu z kamenů a písku. Dekorace rozmístěte ve floráriu až po zasazení všech rostlin. 

Osázené florárium umístěte na světlo 

Osázené florárium umístěte na světlo, jinak se za ním budou sukulenty natahovat. K zálivce postačí rostlinám pár kapek vody, které dávkujte přímo k nim. Použít může buď opět lžičku, nebo třebo kapátko či brčko

Voda by se neměla dostat na sklo florária 

Čím méně světla budou rostliny mít, tím méně je zalévejte. V sezoně stačí jednou za týden až za dva, v zimě minimálně. Voda by se neměla dostat na sklo florária, kde by mohla vytvářet mapy. Ideální je samozřejmě měkká dešťová voda, případně převařená a odstátá kohoutková. Sukulenty ve floráriu nehnojte

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada