Velikonoční výzdoba na poslední chvíli: Vezměte rodinu na procházku a vytvořte si doma snadné originální dekorace

Velikonoční svátky v letošním roce připadají až na třetí dubnový týden a to nám, zapomnětlivcům, hraje do karet. Příroda již stihla probudit ze zimního spánku nejenom sněženky a bledule, ale především narcisy, tulipány, modřence, plicníky, zlatice, vrby a v teplejších oblastech i ovocné dřeviny.

To vše a ještě mnohem více, co můžeme v přírodě v tuto dobu nalézt, nám skvěle poslouží k tvorbě jednoduchých a přesto efektních dekorací pro naši domácnost a zahradu. Vydejte se tedy ve sváteční víkend na procházku ve vašem okolí a kromě dobré nálady získejte potřebné materiály pro zkrášlení vašich domovů.

Vstup do domu je vizitkou majitele. Uvítejte hosty vlastnoručním věncem

Vchodové dveře od bytu nebo vstupní branka u domu jsou vaší vizitkou nejenom u koledníků, ale u všech kolemjdoucích.

Efektním a rychlým řešením je jarní věnec, který si doma zvládne umotat opravdu každý. Základem jsou mladé větvičky dřevin, které jsou v tuto dobu perfektně pružné a nebudou se vám při stáčení lámat - můžete použít například větvičky břízy bělokoré, vrby jívy, vrby košíkářské, zlatice (častěji známé pod hovorovým názvem zlatý déšť) apod. Na výrobu tzv. těla věnce budete potřebovat pouze zahradnické nůžky a vázací drát.

Velikonoční věnec
Info ikona

Základ máme hotový a nyní stačí jen dozdobit. Na jehličnany ale zapomeňte

Věnec je symbolem slunce a jeho koloběhu, proto nezapomínejte přízdoby směřovat po směru hodinových ručiček, aby váš život nezačal běžet pozpátku. Toto pravidlo se samozřejmě nevztahuje na symetricky zdobené věnce.

Na přízdobu věnce opět použijeme nálezy z procházky nebo naší domácnosti. Ideálními materiály jsou mech, „kočičky“, skořápky křepelčích nebo slepičích vajíček, ptačí pírka, kamínky, rozkvetlé větvičky třešní, myrobalánů, kdoulovců, zlatic nebo stálezelené buxusy. V jarních dekoracích se striktně vyhýbáme jehličnatým dřevinám, které nám sloužily pro čas adventní. Přízdoby lepíme buď lepidlem na živé květy, nebo nám může posloužit obyčejná tavná pistole. Životnost živých rostlin je pak samozřejmě omezená.

A nyní ještě něco rychlého na velikonoční stůl

Mnoho z nás často nestihne zasít osení a petrklíče už svou službu v domácnosti odvedly. Toužíme na sváteční stůl po něčem novém, neokoukaném. Pojďme tedy na to!

Stále se držícím hitem jsou skleněné průhledné nádoby jakéhokoliv tvaru. Ty můžeme naplnit prakticky vším, co jsme na procházce našli. Stromovou kůrou, mechem, silnějšími větvemi břízy… Dále můžeme do nádoby přidat odkvetlé cibule hyacintů, modřenců nebo narcisů. To vše naskládáme do zvolené nádoby a zalijeme vodou. Nakonec přidáme nakvetlé větvičky vrby jívy, zlatice, třešně, magnolie, narcisky, tulipány, plicníky a nezapomeneme na skořápky jako symbol znovuzrození.

Velikonoční věnec
Info ikona

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada