Na zahradě řádí krtek: zbavte se ho, vyzkoušejte metody, které na něj platí

Do pohádkového a roztomilého krtečka, oblíbené postavičky z Večerníčku, má ten na naší zahradě opravdu daleko. Jeho přítomnost na zahradě poznáte vcelku snadno, krtek vytváří úhledné hromádky čerstvé zeminy, které bohužel neustále přibývají. Zajímavostí je, že krtkovy se líbí především v kvalitní a úrodné půdě, což je zase dobrá zpráva pro vás, a vaši zahradu. Občas si tohoto kamaráda můžete nechat dovést z deponií ve chvíli, kdy si objednáte na svoji zahradu kvalitní zeminu.

Krtek
Info ikona

Krtek sice vypadá velmi roztomile, ale především na trávníku dokáže svými hromádkami napáchat velké škody

Jak škodí krtek a je chráněný?

Ačkoliv si to většinou nechceme připustit, i krtek může být užitečný, zbaví nás spousty hmyzu a larev, které by jinak škodily na našich rostlinách. Tvrdí se, že je krtek zákonem chráněný a nesmíte ho proto usmrtit. Krtek není vyloženě chráněný živočich, ale jen obecně chráněný, pokud byste neohrožovali druh, ale jen například jednoho jedince nebo pár krtků na vaší zahradě, tak by vám pokuta nehrozila. Je jasné, že jakmile vám zničí celou zahradu nebo trávník, budete vidět rudě a jediné, nač budete myslet je, jak ho zničit. Zde ale není nutné uchýlit se k vraždě tak roztomilého tvorečka, vyzkoušejte nejprve rady, které již mnoha jiným zahrádkářům pomohli se tohoto nezvaného návštěvníka zbavit.

Jak chytit krtka: nesnáší rámus

Jestliže objevíte první krtčí hromádku, ihned začněte s přípravou jeho odchodu z vašeho pozemku. Pamatujte na to, že krtek je opravdu věrný, takže jakmile se u vás zabydlí, nebude pospíchat pryč. Nám postačí, pokud se odstěhuje někam opodál, třeba na pole či louku za naším domem.

Krtek nemá rád hluk, čehož se také využívá k jeho vypuzení. Na zahradu proto pusťte děti, zvířata, umístěte na zahradu několik větrníků, které vržou, hýbou se nebo jen chrastí. Důležité je, aby větrníky byly umístěné na kovové tyčce, jen tak se totiž vibrace přenáší i pod zem, kde náš kamarád bydlí. Kromě po domácku vyrobených větrníků, lze plašiče zakoupit v zahradnictví či na internetu. Do otvorů v krtincích můžete také šikmo zapíchnout prázdné skleněné láhve, na které bude hrát vítr.

krtince
Info ikona

Přítomnost krtka na naší zahradě poznáme velmi snadno podle jeho úhledně vytvarovaných hromádek

Pošlapte mu hromádku, to krtek nemá rád

Krtek nemá rád poničené hromádky, však je má také pěkně úhledné, to je také jeden z rozdílů, kdy poznáte, že na zahradě máte krtka a ne hraboše, ten má své hromádky rozházené a neúhledné. Jestliže krtkovy jeho hromádku a chodbičku poškodíte, vyrazí je opravit. A to je správná chvíle pro vás, vyčkejte si na něj a pak, jakmile vykoukne či se zemina začne hýbat, ho opatrně naberte na lopatu a odneste třeba na louku za domem.

Krtkovi nevoní některé rostliny: vysaďte je a dobrovolně se odstěhuje

Krtek má velmi citlivý čich, což je možná náhrada za to, že nic nevidí. Takže po zahradě vysaďte například afrikány, řebříček či česnek. Právě česnek je dobrý, pokud ho rozmačkaný dáte do děr, to krtek vážně nemusí. Rovněž mu, stejně jako jiným zvířatům, nevoní lidské vlasy či zvířecí srst, kterou opět vložíte přímo do děr v hromádce.

Krtek je dobrý plavec, takže s vodou na něj nechoďte, pusťte na něj raději vítr

Asi každý z nás někdy zaslechl, že nejlepší, jak se zbavit krtka, je pustit mu do jeho chodbiček vodu z hadice. Ale, zde je malé zklamání, krtek prý umí dobře plavat a s vodou ve svém příbytku si dokáže poradit. Na jeho utopení tedy zapomeňte. Co mu ale vadí, je průvan, takže použijte fukar na listí a jeho chodbičky trochu profoukněte. V tomhle případě je totiž velká šance, že se krtek odstěhuje o dům, tedy vlastně zahradu, dál.

Kočka v zahradě
Info ikona

Pokud máte doma kočku, která se může volně pohybovat v zahradě, s přítomností krtka si nemusíte dělat žádné starosti, kočka si s ním většinou poradí sama

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada