Vysaďte si letos fuchsie: v dobách našich babiček zdobily okna či zápraží. Pokvetou i ve stínu. Jsou zkrátka dokonalé

Fuchsie, v dobách našich babiček, vždy bývaly stálicí mezi rostlinami, kterými se zdobila okna či zápraží. Pak se na ně chvíli zanevřelo a nyní se opět vrací na výsluní. Řada lidí si mylně myslí, že fuchsie patří mezi náročnější rostliny na pěstování, ale já vás přesvědčím, že tomu tak není a že pokud ji jednou zkusíte, bude to láska na celý život.

U fuchsií si dnes můžete vybrat mezi variantou převislou, která je jako stvořená do závěsných nádob nebo vzpřímeně rostoucí. Kdyby vám to bylo málo, můžete si zakoupit také fuchsii na kmínku, kterou si můžete zapěstovat sami z malé rostliny, nebo ji již zakoupíte. U kmínkové varianty je výhodou to, že dolů lze vysadit další rostliny, nejlépe převislé, aby zlehka přerůstaly květináč. Velmi zajímavá kombinace vzniká ve spojení fuchsie a surfinie ´Million Bells´, lobelek nebo sanvitálek.

Vysazovat můžete přímo do speciálního substrátu pro balkonové rostliny, který svým složením plně respektuje podmínky pro pěstování těchto rostlin.

Budete-li přemýšlet, jaké stanoviště fuchsii vyhovuje nejvíce, tak je to polostín až stín. Právě možné pěstování ve stínu je velká přednost fuchsií, protože většina nejčastěji vysazovaných balkonových rostlin vyžaduje plné slunce. Zajímavé také je, že čím tmavší barvu květů fuchsie má, tím více slunce snese.

Aby vám krásně a dlouho kvetla, dopřejte jí pravidelnou zálivku, nejlépe pokud ji pěstujete v samozavlažovacím květináči. Fuchsie totiž nemá ráda přesušení. Jednou za čtrnáct dnů ji přihnojte hnojivem, např. Agro hnojivo na balkonové rostliny. Barevná škála je u fuchsií velmi pestrá, mezi velmi zajímavé patří především odrůdy s vícebarevnými květy.

Po odkvětu odstraňujte tvořící se semeníky, aby rostlina bohatě kvetla po celou sezónu. A když se o ně budete hezky starat, pokvete od června do října. Fuchsie bohužel nezvládají naši zimu, takže ji včas přesuňte do bezmrazé místnosti. Fuchsiím můžete na počátku vegetačního období zkrátit výhony, a tím zajistit pěkný kompaktní vzhled rostlin. Odstraňte odumřelé zimní výhony. Na počátku rašení, nejlépe v březnu, zkraťte nové výhony. Poslední řez je vhodné provádět do poloviny dubna, jinak se kvetení oddálí. Jakmile se objeví známky poupat, už rostliny neseřezávejte. Pro lepší větvení můžete ještě zaštípnout nové výhony, vyrůstající z úžlabí loňských listů.

Fuchsie 'Alice Hoffman'
Info ikona

Fuchsie odrůdy 'Alice Hoffman'

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada