14 nejčastějších chyb v zahradě

1. Nekoncepčnost zahrad

Zahradu můžete realizovat po částech, ale vždy podle předem připraveného konceptu. Jinak vznikne směska nesourodých koutů, které způsobí, že vám v zahradě není dobře a že se pobytu v ní podvědomě spíš bráníte.

2. Špatná volba rostlin

Zahradnictví nabízejí nevhodné druhy, navíc často přehnojené, aby krásně vypadaly, zrovna když si je kupujete. Na zahradě vám však už tak dobře prosperovat nebudou. Základem zahrady bývají trvalky, které ve výloze zahradnictví uvidíte málokdy, ale právě ony výraz zahrady podrží.

Nášlapné kameny
Info ikona

Pozor na náhražky: beton ať je z betonu, dřevo ze dřeva.

Foto: Atelier Flera

3. Trávník a živý plot z tújí

Takový koncept – trávník a túje – to není zahrada. Prostoru chybí stromy i trvalkové patro – a hlavně chybí důvod, proč se tu zdržovat.

4. Chybějící zahradní motiv

Ozeleníte si prostor kolem domu, ale nevytvoříte si v něm podněty, proč do něj vstupovat. V zahradě tak nakonec jenom plejete a pracujete. Zahrady jsou ale pro život, umějí dodat to, co potřebujeme – odpočinek i aktivitu.

5. Mulčovací plachetky

Rostlinám škodí, půda pod nimi „nežije“ a kořeny rostlin zahnívají. Proti zaplevelení používejte kůru nebo štěrk.

Sezení u jezírka
Info ikona

Voda jako součást celku: dejte pozor na to, aby bazén "nebil" do očí. Lehký nábytek vypadá dobře na terase i v zrcadlící se hladině.

Foto: Atelier Flera

6. Barvené mulčovací kůry

Kůru používejte na první dva roky jako prevenci proti zarůstání plevelem – ale jemnou a v přírodní barvě. Nehodí se k dekorování zahrady, pozornost má patřit rostlinám a prostoru jako takovému.

7. Stromy „podle pravítka“

Současná rodinná zahrada potřebuje strom v přirozeném tvaru, vícekmeny – žádné pečlivě zastřižené koule na kmínku.

8. Přílišná pestrost záhonů

Nenakupujte podle toho, co v zahradnictví zrovna kvete. Zahrada se vám za rozvážný výběr odmění harmonií a pohodou.

Schody a plot v zahradě
Info ikona

I plot patří k zahradě: chrání a zároveň propojuje...

Foto: Atelier Flera

9. Umělé zahradní materiály

Na trhu je jich spousta. Plast, který se tváří jako dřevo. Beton, který se tváří jako kámen... Nepředstírejme. Když používáte beton, přiznejte jeho šedivou barvu a strukturu. Plast ať je plastem a kámen kamenem.

10. Chybné oplocení pozemku

Člověk si leckdy myslí, že je skvělý architekt a plot používá jako příliš výrazný výtvarný prvek. Méně je více! Plot je součástí výrazu celé ulice.

11. Přehnaná symbolika na zahradách

Japanizující a jiné výrazné symbolické prvky do české zahrady nepatří. Symboly české zahrady jsou ovocný sad, trvalková zahrádka a plaňkový plot.

12. Špatné zahradní osvětlení

V zahradě mnohdy bývá málo světel nebo ve špatném designu a barvě. Zkuste si reflektor v zahradě představit jak přes den, tak po setmění. Osvědčily se decentní nízké sloupky, které se skryjí do záhonů. Nerezu se raději vyhněte: jeho povrch je nápadný a poutá na sebe nežádoucí pozornost. Do zahrady se hodí světelný zdroj v teplých tónech: pozor na solární světla, která většinou mají studené spektrum.

13. Špatně umístěné vodní prvky

Představte si vířivku v zahradě s koženkovým krytem, který si k ní většina lidí kupuje – tak totiž opravdu bude po většinu roku vypadat. Také bazén mívá často výrazné (a rušivé) zastřešení. Takové prvky schovejte dál do zahrady a obklopte je zelení.

14. Nevhodný zahradní nábytek

Těžký pseudoratanový nábytek před okny obýváku brání  výhledu do přirozeně krásné zahrady. Volte nábytek elegantní, subtilní a raději  v přiznaném materiálu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada