Kdy stříhat levanduli? Poradíme, kdy je správný čas i jak na to, aby vám vydržela krásná 20 let

Při něm platí jedno nepřekročitelné pravidlo: nikdy ji nestříhejte do “starého dřeva”, tedy do těch částí, které jsou zdřevnatělé. To z duše nenávidí a nejspíš by se vám odměnila odchodem do věčných lovišť. Mnohem víc jí prospějete, když ji lehce zastřihnete i třikrát ročně.

Podzimní střih levandule je o jejím tvarování
Info ikona

Podzimní střih

Načasování: srpen - říjen

Teď je důležité do levandule nezasáhnout příliš a řez by v tomto období měl být spíš tvarovací. Jednotlivé větvičky zkraťte maximálně o 7 cm (nikdy by to ale nemělo být víc než o třetinu celkové délky) a celý keřík tvarujte do polokoule. Bude tak působit impozantněji. 

Abyste levanduli chránili před zimou, je dobré ji po střihu zakrýt chvojím. Běžné mrazy většinou zvládne s přehledem, pokud už je dobře prokořenělá, vyšší stupně pod nulou by jí dobře neudělaly.

Jestli pěstujete levanduli v truhlíku nebo květináči, je k přemrznutí náchylnější. Nádoba totiž promrzne rychleji než zem a na jaře by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení. Květináč nebo truhlík proto přesuňte co nejblíž k domu, kde je o něco tepleji, do závětří a ideálně tak, aby na ni nepršelo. Ku prospěchu věci bude, když ji zabalíte do juty, slámy nebo bublinkové fólie. Každá izolační vrstva se počítá.

Levanduli nikdy nestříhejte do starého dřeva
Info ikona

Jarní střih

načasování: duben - květen

Jarní střih je důležité naplánovat na chvíli, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Levandule se u nás sice dobře aklimatizovala, mrazy jí ale nedělají dobře, takže byste ji mohli zbytečně ohrozit. Ale nebojte, rostlina si o střih sama řekne - ten správný čas nastane, jakmile na větvičkách začnou rašit nové pupeny. Stačí vzít nůžky a pouze doladit tvar, případně opět trochu zkrátit. Ani tentokrát by to nemělo být víc než o třetinu délky.

Letní střih

načasování: červenec - srpen

Letní stříhání levandule je spíš pro radost. V tuto dobu nejde tolik o zkracování nebo tvarování, ale sběr kvetoucích větviček. Můžete je svázat do kytice a zavěsit doma nebo na terase (její vůně odhání komáry, mouchy, údajně i moly) nebo využít rozkvetlá kvítka pro výrobu marmelád, sirupů nebo jako zajímavou surovinu do bábovky.

Když rostlině takto pomůžete od květů, je dost možné, že vám v sezóně vykvete ještě jednou.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada