Záplava letních cibulovin

Letní cibuloviny je možné sázet, jakmile pomine hrozba mrazu, nejlépe od dubna do května. V červnu už některé z nich kvetou. 

Kalendář kvetení letních cibulovin

Do kalendáře letních “cibulovin” (na obrázku níže) jsme zařadili osmnáct nejoblíbenějších letních cibulovin, a to podle doby květu. Uvozovky použité u označení “cibulovin” jsou však na místě, protože se do nich řadí i rostliny vyrůstající ze ztlustlých oddenků nebo z hlíz. Sezonu tak otevírají kosatce a jiřiny jdou do květu jako poslední. Letní cibuloviny pokvetou do doby, dokud teploty neklesnou pod bod mrazu.

Kalendář kvetení letních cibulovin
Info ikona

Na obrázku je osmnáct nejoblíbenějších letních cibulovin, a to v pořadí podle doby květu: kosatec (Iris – červen), liliochvostec (Eremurus – červen až červenec), lilie (Lilium – červen až srpen), pryskyřník (Ranunculus – červen až srpen), dřípulka (Sparaxis – červen až srpen), kornoutice (Zantedeschia – červen až září), hymenokalis (Hymenocallis – červenec až srpen), mečík (Gladiolus– červenec až září), kalokvět (Agapanthus – červenec až září), chocholatice (Eucomis – červenec až září), montbrécie (Crocosmiačervenec až září), begonie (Begonia – červenec až říjen), jiřina (Dahliačervenec až říjen), frézie (Freesia – srpen), šuškarda (Liatris – srpen), tygřice (Tigridia – srpen až září), nerinka (Nerine – srpen až září).

Obrázek: iBulb

Výsadba letních cibulovin krok za krokem 

Letní cibuloviny můžete začít sázet už v dubnu, jakmile pomine riziko mrazu. Při déle trvající zimě s výsadbou vyčkejte, protože letní cibuloviny nesnášejí mráz. Sázet můžete až do konce května, později kvetoucí druhy ještě začátkem června.

  • Lopatkou udělejte jamky a cibule, hlízy a oddenky vysaďte do hloubky dvakrát větší, než je jejich velikost. Výjimkou jsou kosatce, begonie a jiřiny, které se sázejí těsně pod povrch půdy.

  • Malé cibulky vysazujte asi 10 cm od sebe. Odstup 12 cm je vhodných pro mečíky, 25 cm pro begonie, 30 cm pro lilie a 40 cm pro jiřiny. Cibulky jen vložte do půdy, netlačte na ně.

  • Nakonec cibule zakryjte půdou. Po zasazení cibule dostatečně zalijte, aby se mohly rychle rozvíjet jejich kořeny. Pokud je sucho, zajistěte, aby půda byla stále vlhká.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada