Jaro je ten správný čas přesadit pokojovky: jak to přesně udělat, aby vaše parapety byly stále krásně zelené

Přesazování pokojových rostlin není vůbec žádná věda. Ale je to činnost, při které si doma naděláte trochu nepořádku, a možná proto ho většina lidí odkládá až na…. dobu, kdy začnou rostliny viditelně strádat.

Květen je na přesazování ideální hned z několika důvodů: rostliny jsou po zimním spánku probuzené a ve fázi vegetační aktivity a venku už je tak pěkně, že se do přesazování můžete pustit na zahradě nebo balkoně a doma si nic neušpiníte.

Jak poznat, že je potřeba pokojovku přesadit

Většina rostlin dá důrazně vědět o tom, že se jim ve starém květináči a substrátu nelíbí. Nejčastěji se začnou dobývat z květináče a kořeny trčí ven nebo dokonce původní květináč obmotávají zvenku, některé začnou uvnitř květináče odnožovat a tvoří nové sazenice anebo jim začnou žloutnout nebo flekatět listy bez jiné zjevné příčiny (i když nejsou napadené škůdci a pravidelně je zaléváte).

Nemusíte ale čekat, až vám pokojovka o nutnosti přesadit sama “řekne”. Osvojte si pravidlo, že svým rostlinám vyměníte květináč i prostor jednou za dva roky a můžete si být jisti, že máte vše pod kontrolou.

Jak vybrat nový květináč

Někdo tvrdí, že je lepší použít hliněné květináče, jiný upřednostňuje plastové, ale pravdou je, že je úplně jedno, po jakém materiálu sáhnete. Mnohem zásadnější je velikost (alespoň o 2 cm větší než byl původní květináč) a to, aby měl vespod drenážní dírky.

Zalévání pokojových rostlin
Info ikona

Jak přesadit pokojovou rostlinu

  • Samotné přesazování je hračka. Stačí původní rostlinu opatrně vyjmout z původního květináče (pozor, někdy jsou tak prorostlé původním obalem, že ho budete muset rozstřihnout nebo rostlině odstřihnout kořeny).

  • Pokud vytvořila odnože, ostrými nůžkami je odstřihněte a nechte ve vodě nebo přímo v novém květináči zakořenit.

  • Původní rostlině můžete trochu narušit kořenový bal a vyzkoušejte, jak bude pasovat do nového květináče. Musí být o chlup níž než byla původně a kolem dokola musí být dost prostoru na nový substrát.

  • Na dno květináče nasypte trochu substrátu, do něj usaďte rostlinu a kolem dokola pořádně upěchujte nový substrát. Snažte se vždy použít substrát adekvátní rostlině, případně si vystačíte s klasickým na pokojové rostliny nebo univerzálním.

  • nakonec vložte do vhodného obalu nebo postavte na podmisku a nezapomeňte pravidelně zalévat.

 

Raději byste viděli, jak na to, na vlastní oči? Celý postup jsme pro vás natočili a najdete ho na našem Instagramu:

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada