Kdy přesně začíná podzim? Záleží na datu, postavení Slunce... Zahrádkáře zajímá ale spíš počasí

Srpen je už za námi a možná si kladete otázku, kdy přesně letos začíná podzim. Vnímání podzimu podle postupujících změn rostlin se označuje jako fenologický přístup, existují však další dvě definice začátku podzimu, a to meteorologická a astronomická

Meteorologický podzim začíná každý rok 1. září

Meteorologický začátek podzimu nastává každý rok první zářijový den. Tento podzim zahrnuje pevně měsíce září, říjen a listopad a vychází z gregoriánského kalendáře, který rozděluje rok na čtyři roční období. 

Astronomický podzim je shodný s rovnodenností

Astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností, při níž je slunce přímo nad rovníkem a den je stejně dlouhý jako noc. Rovnodennost nastává logicky dvakrát ročně – na podzim a na jaře. V zimě a v létě dochází naopak ke slunovratuslunce se vrací – a noci se začnou buď zkracovat, nebo prodlužovat. Letos podzimní rovnodennost připadá na 23. září 2022 (nastane ráno, přesně ve 3 hodiny a 4 minuty). 

Zahrádkáře zajímá spíš počasí a noční teplota

Pro zahrádkáře však spíš než přesné datum hraje rozhodující roli aktuální předpověď počasí a průměrná noční teplota. Pokud si přesto chcete hlídat termíny, považujte září za začátek podzimu, říjen za jeho polovinu a listopad za pozdní podzim. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada