Jak pomoci zraněným ptákům, kteří narazili do prosklené plochy

Pták po nárazu do skla buď sám odletí (a je pak otázkou, jak moc je zraněný a co s ním bude dál), nebo spadne na zem (mrtvý nebo zraněný). Pokud pták žije, nejčastěji utrpí otřes mozku nebo vnitřně krvácí

Jak poznat, že je pták zraněný

Že není pták v pořádku poznáte podle toho, že je otřesený (může být v šoku, v bezvědomí), apatický, můžete ho vzít do dlaní, neudrží sám rovnováhu, zavírá oči... O nárazu svědčí mj. i otisk, který po ptákovi zůstane na skle. Na administrativních budovách může však být ve vyšších patrech, takže není na první pohled patrná souvislost. 

Jak pomoci zraněnému ptákovi

Je-li pták viditelně zraněn nebo je apatický, přesuňte ho ze země (kde se může lehce stát něčí kořistí) na bezpečné místo, které by mělo být suché, tiché a v létě ve stínu. Zároveň by mělo být natolik otevřené do volného prostoru, aby mohl pták sám odletět. K dispozici mu dejte čistou vodu, zavolejte záchrannou stanici pro volně žijící živočichy a domluvte se s odborníky na dalším postupu, případně jim zraněného ptáka odneste. 

Jak ptačím nárazům do skla zabránit 

Nebezpečná nejsou pro ptáky jen velká okna, ale i zimní zahrady, skleníky, nebo třeba prosklené zastávky a nejznámější jsou asi protihlukové stěny. Známá je i silueta dravce, která se na větší skleněné plochy vylepuje. Bylo však prokázáno, že je naprosto neúčinná – pták ji vnímá jako skvrnu, kolem které chce proletět. 

Pokud chcete ptáky na sklo opravdu upozornit, zatáhněte před oknem záclonu, nechte stažené žaluzie (jen jimi pootočte, aby do místnosti proudilo světlo) nebo na okno z vnější strany nalepte drobné samolepky. Vzdálenost mezi nimi by ale neměla být větší než 10 cm (pták se pak nepokusí o průlet mezi nimi). Uživatelsky nejpřijatelnější se jeví tzv. UV samolepky, které jsou pro nás téměř průhledné (takže neruší), ale pro ptáky dobře viditelné. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada