Slimáci: 3 věci, na které si dejte pozor, ať si plže na zahradu spíš nenalákáte

Na začátek je dobré vědět, že ne všichni slimáci nebo hlemýždi jsou takovým postrachem. Samozřejmě se něčím živit musí a s gustem si smlsnou na vaší křehké zelenině, ale invazivní a k nám přivandrovalý Plzák španělský je v množství spořádaného jídla jiná liga: za den zkonzumuje asi čtvrtinu své váhy a během roku se zvládne až 3x rozmnožit. Dobré je také vědět, že původní český Slimák největší (poznáte ho podle šedavého zbarvení s černými tečkami na těle, které se sbíhají směrem k ocasu až k čárkám) škodí o něco méně a hlavně považuje za delikatesu vajíčka Plzáka španělského. Ten je naopak celý hnědý nebo rezavý a v zahradě ho potkáte častěji než původního českého.

Na tohle si dejte v souvislosti se slimáky pozor

Ať se pustíte do boje se slimáky jakýmkoliv způsobem, mohlo by se vám hodit pár informací:

  1. Používejte rukavice. Jestli byste se slimáka holýma rukama nedotkli ani za nic, děláte dobře. Jejich sliz totiž velmi dobře ulpí na kůži a dostat ho dolů je trochu umění. Pokud taková situace nastane, použijte při mytí hodně nasolenou vodu, která sliz naředí a uvolní.

  2. Nikdy neházejte slimáky do kompostu. Málokdo ví, že slimáci jsou kanibalové a gustem si smlsnou na svých zesnulých kamarádech. Když je mrtvé naházíte na kompost, nalákáte davy dalších hladovců, kteří nejen že si cestou pochutnají na vaší zelenině a květinách, ale v teploučkém kompostu nakladou vajíčka dalších generací.

  3. Oblíbené pivní pasti jsou trochu diskutabilní. Pivo slimáci milují, a tak by jeden řekl, že je skvělým lákadlem. A ono také je, a to pro slimáky z vaší zahrady i těch vzdálených. Udává se, že slimák cítí až na vzdálenost několika set metrů, takže vůně piva v pasti přiláká i jedince ze sousedních zahrad. Vzhledem k tomu, že slimák uplazí za hodinu asi 10 m, může mu cesta k vám trvat docela dlouho a během ní bude samozřejmě potřebovat jíst.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada