Ruměnice: družná ploštice, která ohlašuje jaro a nečekaně dlouho se páří

Ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus) má asi 1 cm velké oválné tělo červenočerné barvy. Je nelétavá a pohybuje se pomocí kráčivých noh. Dvě černé skvrny na červených polokrovkách jí slouží jako výstražné znamení pro případné predátory (podle některých zdrojů mají imitovat oči). 

Po vyhřívání na slunci čeká ruměnice dlouhé páření

Zimu přečkávají v různých úkrytech jen dospělci ruměnic, které můžete za teplých jarních dnů vidět, jak se v početných koloniích vyhřívají u pat stromů (ne nadarmo se jmenuje ruměnice pospolná). Nejčastěji jde o stromy v parcích, ale k vidění jsou tyto ploštice i na výhřevných zídkách atp., kde se sluní, aby načerpaly po zimě dostatek energie. 

K páření ruměnic dochází v dubnu a květnu (po teplé zimě dřív). Samička nejprve uvolňuje feromony, aby přilákala nápadníky. Při vlastní kopulaci jsou samička se samečkem jakoby spojeni zadečkem a toto spojení může trvat pár desítek hodin (doloženo bylo i 30 hodin). Jelikož je samička ruměnice větší a silnější než sameček, v případě nebezpečí ho táhne pozadu za sebou. 

Než ruměnice dospějí, několikrát se „svlékají“

Vajíčka kladou samičky ruměnic na různá místa: pod kůru stromů, do listí na zemi i přímo do půdy. Než se však z vajíček vyvinou dospělci, projdou ruměnice několika vývojovými stádii, při nichž se svlékají z „kůže“. V případě napadení v tomto období vylučují zranitelné larvy zapáchající sekret (v dospělosti už ne). 

Po posledním svlečení trvá několik dní než polokrovky ruměnic ztvrdnou. Jakmile k tomu však dojde, jsou ruměnice schopné přezimovat. Na jaře opět dojde k jejich spáření, kladení vajíček a nedlouho poté ruměnice hynou. Za rok se vyvine jen jedna generace, která se vyskytuje na stejných stromech jako ta předchozí.

Ruměnice nijak neškodí a není třeba se jich obávat

Ruměnice se nejčastěji živí sáním na semenech, která najdou na zemi. Mají rády semena lip, ale často je najdete i pod akáty nebo slézy anebo jinde. Kromě semen sají i na mrtvém hmyzu nebo jeho vajíčkách. Hospodářsky jsou ruměnice neškodné, proto není třeba je ničit. Kromě ruměnice pospolné u nás žije ještě méně známá ruměnice hnědá. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada