Pokojové rostliny s okrasnými listy bývají většinou odolné vůči chorobám. Důvodem jejich neuspokojivého vzhledu je proto buď nedostatečná, nebo naopak přehnaná zálivka, anebo živočišný škůdce.
Podzimní japonské sasanky patří k odolným rostlinám a chorobami netrpí. Mohou je však napadnout škůdci, kteří způsobují hnědé skvrny na jejich listech. Existuje proti nim ochrana?
Kokarda patří k oblíbeným zahradním rostlinám, a to hlavně díky nenáročnému pěstování, výrazným květům a dlouhému období kvetení. Ani kokardě se však škůdci a choroby nevyhýbají.
Občas se stává, že narcisy na jaře vytvoří krásné silné listy, ale květní pupeny jsou buď zaschlé, zdeformované, nebo prázdné. Každopádně nevykvetou. Důvodů může být hned několik.
Pokud roky pěstujete jalovec a najednou mu začnou „rezavět“ konce větví, důvodem asi nebude nedostatek vody. Hnědnutí a odumírání jehlicovitých listů a koncových částí výhonů jalovce mohou způsobovat dvě houby.
Na pokojových rostlinách se poměrně často vyskytuje puklice, což je jeden z nejobtížnějších škůdců. Abyste dokázali puklice zlikvidovat, je dobré vědět, jak se rozšiřují.
Máte-li starý rododendron, který postupně chřadne, tak jako čtenář, který nám napsal, zpozorněte. Pokud mu zasychají a odpadávají květní poupata, může být napadený sítinovkou.
Možná řešíte stejný problém jako naše čtenářka, jíž chřadne rododendron. Jeho listy vypadají jako postříkané žlutou barvou a postupně se na nich tvoří hnědé skvrny. Na spodní straně mají hnědo-rezavý povlak, který lze setřít prsty, a jsou trochu podélně srolované.
Obdrželi jsme dotaz týkající se švestky, na jejíchž listech se začaly objevovat drobné deformace. Na zaslaných listech je možné rozeznat výrůstky způsobené roztoči. Jak s nimi naložit?
Na listech pierisu se mohou objevit hnědavé skvrny, které se postupně zvětšují až listy nakonec odumřou. Zeptali jsme se odborníka, o co se jedná a jak se proti napadení bránit.