Afrikán neboli aksamitník rozkladitý: Snadno se pěstuje, dlouho kvete, dokáže chránit růže i mrkev

Jak vypadá a odkud pochází aksamitník rozkladitý?

Afrikán neboli aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) náleží mezi notoricky známé letničky, které na jaře snadno pořídíte jako mladé rostlinky v každém zahradnictví, květinářství, v hobbymarketu, a dokonce občas i v supermarketech. Jedná se o rostlinu vysokou 10-40 cm, keřovitou s bohatě větvenou lodyhou, která je hustě porostlá lichozpeřenými listy s krátkými čepelemi. Na okrajích zubaté listy jsou po rozemnutí mezi prsty silně aromatické, stejně jako květy i lodyhy. Vůně je to sladce kořeněná, někomu až nepříjemná. Od konce jara až do podzimu afrikán rozkladitý vykvétá žlutými, oranžovými nebo až vínovými květními úbory, na kterých bývají tyto barvy i různě kombinované. Květenství mívají 3-5 cm v průměru, a pokud se afrikánu dobře daří, objevují se na rostlině ve velkém množství. Po opylení se z květů vyvíjejí semena, ochmýřené nažky.

Jak pěstovat afrikán mexický: na záhonech funguje jako rostlinolékař a pomůže od bolestí hlavy i břicha

www.nkz.cz

Afrikán rozkladitý se u nás běžně pěstuje jako zahradní i balkonová letnička, ale doma je ve Střední Americe v oblastech středního Mexika, odkud se nejprve dostal do zahrad Severní Ameriky, a teprve až v 16. století byl objeven i pro Evropu. V současné době se běžně pěstuje ve všech oblastech světa s mírným či subtropickým podnebím.

Jak vysévat semena afrikánů?

  • Afrikány se mohou vysévat už od poloviny března do výsevních misek ve skleníku nebo doma za oknem. Mladé semenáčky se 2-3 pravými listy se přepichují do samostatných květináčku nebo menších sadbovačů a předpěstovaná sadba se vysazuje na záhony v druhé polovině května,
  • Afrikány se však mohou pěstovat i z přímého výsevu. Rovnou na záhony se semena vysévají na konci dubna.
  • Stejně dobře se afrikány množí i samovýsevem. Stačí jen neodstraňovat odkvetlé květy a rostlinky pro další rok jsou téměř zaručené.
  • Velmi často se stává, že mladé afrikány vykvetou už doma za oknem, ale to vůbec nevadí, protože velmi dobře zvládají i přesazování v plném květu.

Zeleninové záhony ochrání 3 doprovodné rostliny. Kdy a proč je vysévat?

www.nkz.cz

Jak pěstovat afrikán rozkladitý?

Afrikánům se výborně daří na plném slunci stejně jako ve stínu či polostínu. Ale nejlepší je přeci jen polostín, kde si po celou sezonu podrží pěkně svěží, zelené listy i hodně kvetou. Spokojí se s každým typem půdy, ale nejlépe se jim daří v humózní půdě plné živinAfrikány se nejlépe pěstují ve středně vlhké a dobře propustné půdě, ale zvládnou krátkodobé sucho i přemokření.

Afrikány odpuzují dotěrný i škodlivý hmyz

  • Je zajímavé, že afrikány odpuzují svou vůní škodlivý hmyz, ale včely, čmeláky, motýly i další užitečný hmyz naopak silně přitahují.
  • Kořeněné aroma afrikánů nevoní protivným komárům.
  • Pokud chcete přírodní cestou ochránit své rostliny na záhonech, pak například vedle růží vysaďte afrikány, které pomáhají snížit výskyt mšic.
  • Také vedle okurek nebo rajčat vysaďte afrikány, protože dokážou zmírnit výskyt plísní.
  • Kořeny afrikánů vylučují látky, které fungují jako přírodní insekticid proti háďátkům v půdě. Háďátka napadají například celer nebo mrkev, která je pak jen krátká s dlouhými tenkými kořeny.
  • Na koho však afrikány neplatí, to jsou slimáci a plzáci. Těm afrikány opravdu hodně chutnají a za jedinou noc dokážou rostlinu úplně zničit. Na druhou stranu, pokud se slimáci pustí do afrikánu, patrně na své cestě za potravou pominou jiné rostliny.

Jak a proč pěstovat afrikány neboli aksamitníky: Zdaleka nemají jen okrasnou funkci

www.nkz.cz

Afrikány na talíři

Z afrikánů se vyrábí potravinářské barvivo, někdy se také používají jako barevná náhražka drahého šafránu. Ale květy afrikánů můžete využít i jako půvabnou a jedlou dekoraci zeleninových salátů i sladkých dezertů nebo letních nápojů. Mají nasládle kořeněnou chuť podobnou anýzu.

Afrikány patří mezi půvabné i užitečné letničky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada