Plzák španělský není slimák: největšího nepřítele našich zahrad zničíte pomocí pár snadných metod

Většině zahradníků či zahrádkářů je patrně úplně jedno, že plzáci nepatří mezi slimáky, ale jedno to není. Tito invazivní plži se k nám dostali asi v polovině 20. století z Pyrenejského ostrova, ze Španělska a jižní Francie, u nás nemají žádné přirozené nepřátele a štítí se jich i většina zahrádkářů, kteří jinak obyčejné slimáky často sbírají jednoduše holou rukou nebo v rukavicích. Slizáci španělští však, kromě toho, že jsou dost velcí, produkují také velké množství nepříjemně lepkavého slizu.

Jak poznáte plzáka španělského

Plzáci španělští (Arion vulgaris) dorůstají do délky až 10 cm a mívají nejčastěji výrazně rezavé zbarvení. Na první pohled je poznáte také podle dýchacích otvorů, které jsou velmi dobře viditelné a umístěné v přední části těla. Slimáci mají naopak dýchací otvor umístěný v zadní části štítu a na hřbetní straně ocásku.

Co žere plzák španělský

Plzáci, ale stejně tak i obyčejní slimáci, si nejraději smlsnou na mladých rostlinách. Chránit před nimi musíte především malé semenáčky téměř všech rostlin, květin i zeleniny.

Plzáci si pochutnají téměř na všech druzích listové zeleniny, ale libují si v hlávkovém salátu, zelí stejně jako na jahodách či na jiném ovoci. S oblibou zalézají do kompostu, kde nejen že konzumují tlející rostliny, ale také zde kladou svá vajíčka. Proto je velmi vhodné, zvolit pro kompost umístění co nejdál od záhonů.

Rostliny, které plzákům moc nechutnají

Plzáci se raději vyhnou příliš aromatickým bylinkám, jako je levandule, tymián nebo šalvěj, nechutnají jim ani cibuloviny, zejména ty opět aromatické, jako je cibule nebo česnek. Ani pažitka či petržel plzáky nezajímá.

Plzáci se také vyhýbají rostlinám, které se před nepřáteli brání nepříjemně pichlavými trny. Na růžích proto plzáky, ale ani obyčejné slimáky, nenajdete.

Metody, jak se zbavit plzáků španělských

  1. Ruční sběr – pokud na to máte žaludek, můžete si navléknout rukavice a pustit se do ručního sběru nebo využijte do špičky seříznutý klacek a plzáky nabodávejte na ostrý hrot. Na sběr je vhodné se vydat vždy po ránu nebo po dešti, kdy vylézají ze svých úkrytů.
  2. Chov běžců indických – ke spokojenému životu potřebují tyhle zvláštní štíhlé kachny alespoň malé koupací jezírko, větší výběh, spoustu slimáků, ale samozřejmě i běžné krmení pro kachny. A také kolektiv! Indické běžce je nutné chovat nejméně v páru, raději však páry alespoň dva.
  3. Parazitické hlístice – jedná se o zatím nejefektivnější způsob hubení plzáků, bohužel však pouze těch menších. Na největší jedince nemají dost silný účinek. Hlístice rodu Phasmarhabditis californica aktivně vyhledávají plzáky likvidují je, pro lidi a zvířata jsou však neškodné.
  4. Granule na slimáky a plzáky – dešti odolné granule stačí rozhodit na trávník nebo přímo na záhony, mohou se používat i v režimu ekologického zemědělství.
  5. Elektrický ohradník na slimáky a plzáky – balení obsahuje samolepicí měděné pásky, kterými můžete zabezpečit proti slimákům i plzákům například truhlíky a květináče na terace.
  6. Pasti na plzáky – na záhony můžete rozmístit misky s pivem, ale také s droždím, rozmíchaným v teplé vodě. V obchodech s potřebami pro zahrádkáře najdete i speciální atraktant na slimáky, kterým past naplníte.

 

Zdroj:https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/plzak-spanelsky-nevitany-host-zeleninovych-zahonu/; https://www.pasti.cz/blog/plzak-spanelsky-jak-na-nej/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada