Měsíček lékařský: Letnička s květy v barvách slunce odpuzuje ze zahrady mšice i háďátka a chrání rajčata před plísní

Jak poznat měsíček zahradní, oblíbenou a skromnou letničku?

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) dorůstá do výšky 30-60 cm a vytváří rozložitý keřík s několika rozvětvenými lodyhami s podlouhlými nebo až kopinatými listy v jasné, trávově zelené barvě. Od začátku léta až dlouho do podzimu se na lodyhách objevují zářivě žluté nebo oranžové květní úbory velké 4-8 cm. Květenství bývají většinou jen jednoduchá, ale u šlechtěných kultivarů i poloplná (kultivar 'Touch of Red Buff') nebo plná (kultivary 'Orange King', 'Bon Bon'). Do truhlíků můžete vysévat zakrslé odrůdy měsíčku, například 'Orange Daisy'. Plody měsíčku, nažky, obsahují vždy jen jedno semeno a mají variabilní tvar.

Měsíček lékařský náleží mezi oblíbené a na pěstování naprosto nenáročné letničky, ale také odpradávna využívané léčivé byliny z čeledi hvězdnicovitých. Pochází pravděpodobně z jižních oblastí Evropy, z oblasti Středomoří a Orientu, kde se často využíval jako levná náhražka drahého šafránu. Podle pověr jižních Slovanů měl zase měsíček lékařský kouzelnou moc probudit ve vyvolené osobě lásku. Odkud však skutečně měsíček lékařský pochází, není stoprocentně jasné, protože je znám pouze z kulturního pěstování, a ne z divoké přírody, kde se občas sice objevuje, ale pouze jako zplanělý, uniklý ze zahrad.

Co vysadit pod ovocné stromy

www.nkz.cz

Jak pěstovat měsíček lékařský?

Měsíček lékařský patří mezi nejoblíbenější, ale také nejskromnější letničky. Pěstovat jej můžete v pestrých letničkových záhonech jako doplněk trvalkových záhonů, ale také v květináči či truhlíku na balkoně.

  • Měsíčku vyhovuje nejvíc slunná poloha, ale je velmi přizpůsobivý a dokáže prosperovat i na místech polostinných či stinných, na kterých sice méně kvete, ale zase mívá svěžejší olistění.
  • Ani na půdu nemá velké nároky, ale jako nejvhodnější se uvádí půda vápenitá a dobře propustná.
  • Zálivku měsíček většinou nevyžaduje, jen při déle trvajícím suchu.
  • Ani přihnojování není třeba, naopak, pokud měsíčku dodáte dusík, sice bujně poroste, ale méně pokvete.
  • Pravidelné odstraňování odkvetlých květenství prodlouží dobu kvetení měsíčku.

Jak a kdy vysévat měsíček lékařský

Měsíček lékařský nemusíte předpěstovávat, výsev se provádí přímo na záhon, klíčení semen trvá poměrně krátce, asi 10 dnů, a první květy se na rostlinách objevují asi za 10-12 týdnů.

  • Měsíček zahradní můžete vysévat od března, první květy se pak objeví v červnu.
  • Druhý výsev můžete provádět na konci května, květy pak budou zdobit měsíčky po celý podzim.
  • Stejně dobře můžete vysévat měsíčky i na podzim, v listopadu, první květy se pak na rostlinách objeví další rok v květnu.
  • V dalších letech se však o výsev měsíčku lékařského nebudete muset starat vůbec. Spolehlivě se bude po záhonech šířit samovýsevem.

Tyto užitečné letničky fungují jako rostlinolékaři a mohou vyhnat i některé škůdce

www.nkz.cz

Měsíček lékařský funguje jako rostlinolékař

Měsíček lékařský je považován za velmi prospěšnou bylinku, která dokáže na zahradě přímo zázraky, někdy i za cenu vlastní zkázy. Chrání ostatní rostliny, nejčastěji okurky či rajčata, před plísněmi tak, že plíseň přitáhne na sebe. Kromě toho však měsíček lékařský také dezinfikuje půdu, odpuzuje háďátka, svilušky, mšice i mravence a zabraňuje růstu plevelů. Vynikající je také jako tzv. zelené hnojení a jako předplodina brambor, rajčat a okurek.

Měsíček lékařský je oblíbená léčivka

Měsíček lékařský náleží mezi nejoblíbenější léčivé rostliny. Vyrábí se z něho masti na kožní problémy, hojení jizev. Ale měsíček funguje i na celou řadu vnitřních onemocnění, jako jsou například nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest, ale i gynekologická onemocnění.

 

Měsíček lékařský patří mezi nejoblíbenější, ale i nejskromnější letničky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada