Co s vánočním stromkem po Vánocích: poslouží jako mulč nebo ochrana pro růže

Zima ještě rozhodně neřekla své poslední slovo

Likvidace vánočního stromku bývá pro někoho problém, protože bydlíte-li v malém bytě, moc možností nemáte. Nicméně, máte-li alespoň malou zahradu či chatu se zahradou, nebo třeba balkon, byla by škoda stromek jen tak vyhodit. Přece jen, jako zahradníci máme pro všechno mnohem lepší využití. A hlavně, paní Zima stále ještě neměla poslední slovo, takže stromek využijete nejen k zazimování zahrady.

Co s vánočním stromkem po Vánocích

1. Zimní kryt pro rostliny

Teploty mají, dle meteorologů, klesat silně pod bod mrazu, takže je třeba ochránit citlivé trvalky a keře. Je jasné, že jeden stromek vše nespasí a chvojí na ochranu rostlin budete potřebovat mnohem více, pokud tedy máte větší zahradu. Nicméně právě proto by byla škoda stromeček vyhodit, stačí sekerkou či nůžkami odstříhat větve a ty postupně naklást na trvalky či bylinky. Využití naleznou i v případě, že máte nějaké rostliny v nádobách na balkoně. Kmínek, který vám zbude buď nadrťte nebo naštípejte, uložte někam stranou a na jaře ho s prvními špekáčky spálíte.

2. Ochrana růží

Především pnoucí růže trpí vysušujícími, zimními větry, takže pokud mezi jejich větve zastrčíte chvojí, budou vás milovat. Stejně tak poslouží i u citlivějších keřů.

3. Drtička na scénu!

Vysloužilý vánoční stromek poslouží jako mulč, který na zahradě nalezne využití vždy. Nadrcené větve můžete také v malém přidat na kompost či rovnou použít k zamulčování všech vřesovištních rostlin, především rododendronů, hortenzií a borůvek. Dřevní drť je totiž mírně kyselá a vylepší tak půdní reakci pro kyselomilné rostliny. Nezapomeňte ale, že kromě rostlin, které milují rašelinu a kyselé půdy, existují ještě tzv. rostliny vápnostřežné, kam patří třeba levandule, a tyto rostliny přímo nesnáší kyselé pH půdy, takže ani tyto dřevní štěpky. Dřevní drť můžete také využít na cestičky mezi vyvýšenými záhony, alespoň se vám zde bude na jaře dobře chodit nebo ji můžete spálit a využít jako topivo.

 

Do zoo stromečky určitě nevozte

Možná vás napadlo, že byste vánoční stromeček odvezli do zoo, kde ho využijí zvířátka. Tak na to zapomeňte. Pokud tedy nejste přímo prodejci vánočních stromků a nemáte přebytek neprodaných kousků, protože do zoo lze dovést pouze stromečky, které nebyly použité, takže ty, které zbyly na stáncích či v zahradnictví. Naše stromečky z domova totiž mohou mít na sobě skryté háčky či zbytky ozdob, a to by mohlo mít pro zvířátka fatální následky. Z tohoto důvodu vám je v zoo ani nevezmou.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada