Kvíz: Poznáte strom podle plodu? Vyzkoušejte si své znalosti v našem dendrologickém kvízu

Listnaté stromy by měly být kostrou i malé zahrady

Zakládáte-li si novou zahradu, myslete na to, že listnaté keře a stromy by měly být kostrou každé zahrady. Ačkoliv mnohé děsí spadané listí na podzim, nenechte se tímto odradit a určitě si nějaký ten listnatý strom či alespoň keř do zahrady vysaďte. V dnešní době je sortiment listnatých stromů natolik bohatý, kdy i na malých zahradách můžete pěstovat mnoho kultivarů od původních druhů stromů, které v přírodě rostou do obřích rozměrů. Příkladem je třeba platan, jírovec či lípa. Díky tomu totiž nebude vaše zahrada nudná a fádní, protože listnaté stromy vdechnou každé zahradě život a pohyb, a jsou proměnlivé během celého roku. Jestliže totiž jako základ zahrady vysadíte jehličnany, po nějakém čase vám zahrada bude připadat nudná, zcela bez barvy a pohybu.

Listnaté stromy pěstujte klidně v nádobách

Jakmile se řekne listnatý strom, většina lidí si pod tímto pojmem představí nějakého obra, kterého zná z lesa. Ano, listnaté stromy se dokážou rozrůst do obřích rozměrů a dovolit si jejich výsadbu může opravdu je ten, kdo má dostatečně velkou zahradu. Naštěstí ale, šlechtitelé nelení a vy si tak můžete zakoupit v běžném zahradnictví druhy, které rozhodně nedorůstají obřích rozměrů, ale zároveň si uchovávají svoji krásu a habitus. Velké množství kultivarů lze také bez problémů pěstovat v nádobě, která musí být dostatečně velká, aby se kořeny měly kam rozrůstat. Takže, pokud máte k dispozici třeba jenom balkon, terasu či nějakou „pidizahradu“, stačí si v sortimentu zvolit vhodný kultivar, a i vy se můžete v létě tetelit ve stínu listnatého stromu.

Co najdete v kvízu? Plody, samé plody..

Do kvízu jsme ukryli celkem 10 plodů ze známých listnatých stromů. Zcela určitě je všechny znáte, některé z nich sbíráte, takže byste měli získat plný počet bodů. A pokud přece jen něco popletete, svět se přece nezboří. Šlo o to, abyste se pobavili a třeba i něco naučili. Takže připraveni? Jdeme na to!

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada