Agastache: krátkověká trvalka své české jméno zatím nezískala, ale naše zahrady už zvládla obsadit

Agastache pocházejí převážně ze Severní a Střední Ameriky a východní Asie. Jedná se o rod rostlin z čeledi hluchavkovitých, který zahrnuje 22 druhů, z nichž některé už si nachází místo na slunci i v našich zahradách.

Agastache jsou nejčastěji trvalky, které dorůstají do výšky od 30 do 300 cm, ale to samozřejmě v místě svého původu. U nás se většina druhů pěstuje jako krátkověké trvalky, které na jednom místě vydrží asi 3 roky a dorůstají do výšky okolo 100 cm. Velmi snadno se však rostliny samy přesévají. Například agastache anýzovou můžete pěstovat v trvalkových záhonech, ale i v nádobách na balkonech a terasách. Nepotřebuje ani žádnou zvláštní ochranu na zimu. Starší rostliny na jaře znovu obrazí a kolem nich najdete i spoustu nových semenáčků.

Jak pěstovat agastache

Semena na našem trhu nakoupíte velmi snadno, ale stejně tak bývají k sehnání i vzrostlé rostlinky. Pokud se rozhodněte pro vlastní výsev, pak musíte začít poměrně brzy, protože agastache klíčí 30-90 dní, ale nejčastěji 40 dní. Ideální teplota pro klíčení semen je 15-20 °C.

Agastache náleží mezi rostliny, které milují polohy na slunci, v polostínu méně kvetou. Vyžadují dobře propustnou, sušší půdu, protože jejich kořeny ve vlhké půdě snadno zahnívají a rostliny tak uhynou. Agastache můžete s úspěchem vysazovat do oblíbených prérijních a štěrkových záhonů. Starší rostliny skvěle zvládají i delší období sucha.

Agastache mexická (Agastache mexicana)

Ve své domovině, v Mexiku, se pěstuje jako poměrně dlouhověká trvalka a ani u nás většinou nevymrzá, přesto se v našich podmínkách jedná o trvalku krátkověkou. Agastache mexická je keříkově rostoucí, 60-90 cm vysoká rostlina, která bujně roste a vykvétá fialovými, modrými nebo bílými květy, které z dálky lákají včely i motýly na lahodný nektar.

Čerstvé listy agastache mexické můžete využít na přípravu čaje, při sušení rychle vyprchává jejich aroma, které připomíná estragon. Agastache funguje i jako léčivka. Listy mají protizánětlivé účinky, zlepšují trávení a pomáhají při potížích s nachlazením, kašlem i horečkou a bolestí v krku.

Agastache anýzová či fenyklová (Agastache foeniculum)

V našich podmínkách krátkověká trvalka, která pochází ze stepí Střední a Severní Ameriky. Roste nejčastěji jako rozvětvený polokeř do výšky až 120 cm, její výhony většinou dřevnatí. Nakvétá neúnavně po celé léto, od června do října, bohatými fialovými šišticemi květů. Jedná se o rostlinu silně medonosnou, která je velkým lákadlem pro včely i čmeláky.

Agastache anýzová se používá jako léčivá rostlina na kašel, horečky, průjem a některé nemoci srdce.

Agastache svraskalá (Agastache rugosa)

Vzpřímená trvalka, původem z východní Asie, z Číny a Japonska, která dorůstá až do výšky 80-100 cm, vytváří mohutnější keříky s tmavě zelenými listy a vykvétá od srpna do září fialovými květy. Je mrazuvzdorná do -15 °C, raději proto vyžaduje zimní přikrývku. Jedná se o trvalku krátkověkou, která se však často množí samovýsevem.

Tento druh se také někdy nazývá korejská máta a může se využívat pro přípravu čajů. V tradiční východní medicíně se používá na zmírnění horečky a při poruchách zažívacího ústrojí. Má protinádorové, antibakteriální i antimykotické účinky.

V zahradách se pěstují i mezidruhoví kříženci

Například křehce působící mezidruhový kříženec agastache 'Apricot Sprite' vytváří poléhavé stonky a vykvétá od června do října oranžovými květy. Listy tohoto křížence výrazně voní po anýzu a citronu a využívají se na přípravu lahodného čaje. Jedlé jsou i jeho květy.

Zdroj:https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=1692; https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2093-agastache-mexicka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani; https://www.zahradnictvi-flos.cz/agastache-rugosa-agastache-svraskala.html

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada