Pilná Lízinka a ledovka ovládly truhlíky na oknech: vysaďte si rostliny, které milovaly i naše babičky

Vsaďte na jistotu a vysaďte si favority našich babiček

Také vás baví každoročně obměňovat rostliny v nádobách a truhlících na balkonech a parapetech dle vaší momentální nálady? Současný sortiment balkonových rostlin je natolik rozmanitý, že na své si přijde vážně každý. No a pokud už vás nebaví dávat si do okna každým rokem muškáty, není nic snazšího letos vsadit na jistotu a vysadit si oblíbené rostliny našich babiček. Nejen, že splní okrasnou funkci, ale jedna z nich vás dokonce zbaví dotěrné havěti v podobě much a komárů.

 

Pilná Lízinka či Ančička má samočistící schopnost

Pod tímto zajímavým názvem se skrývá netýkavka sultánská (Impatiens walleriana) a je známá také pod názvem balzamína či sultánka. Balzamínky pochází z tropických oblastí Afriky, kde rostou jako plevel, u nás se však pěstuje buď jako sezónní balkonová rostlina nebo také jako pokojová rostlina, která dorůstá do výšky od 30 do 60 cm.

Balzamínky jsou kompaktní a bohatě rostoucí rostliny, nejčastěji s bílými či růžovými či červenými květy, případně v různých odstínech těchto barev. Květy sice nevoní, ale to jim neubírá na kráse. Pilná Lízinka kvete poměrně dlouho, a to zhruba od července do září až října a miluje světlá stanoviště bez přímého slunce. Má-li balzamína nedostatek světla, opadávají jí květy.

Sultánce nemusíte odstraňovat odkvetlé květy

Sultánka patří do skupiny tzv. samočistících rostlin, kam patří třeba také oblíbené sanvitálky či surfínie. Díky této schopnosti vám tak ušetří čas s obíráním odkvetlých květů, které opadnou samovolně. Vy se pouze těšíte z bohatě kvetoucí rostliny. Jediné, co jí musíte dopřát je pravidelná dávka vody, protože na závlahu je balzamína docela náročná.

Ledovka dělá svému jménu čest

Hledáte-li balkonovou rostlinu, která by byla nenáročná a kvetla až do prvních mrazů, pak právě ledovka je tím správným druhem. Ledovka, voskovka či důbek, to všechno jsou názvy, které naše babičky daly begonii (Begonie semperflorens). Tato oblíbená letnička se často vysazuje i na veřejná prostranství, například do letničkových záhonů ve veřejném či lázeňském parku či na sídlištích. Její oblíbenost je dána nejen tím, že má mnoho krásných barev, kterým oživíte každé okno, ale hlavně perfektně zvládá sucho. Tuto schopnost má díky svým listům, které mají voskovitý povrch a díky tomu se snižuje výpar vody z rostliny. Jediné, nač je dobré si při výsadbě begonií dávat pozor je fakt, že rostliny jsou poměrně křehké, takže při výsadbě buďte opatrní.

Přírodní odpuzovač much, komárů a jiné havěti

Další, našimi babičkami oblíbenou balkonovou rostlinou, byl afrikán neboli aksamitník (Tagetes sp.). Díky své typické vůni odpuzuje nepříjemný hmyz, který se chce dostat k vám do místnosti, takže vysadíte-li si afrikány do truhlíků a umístíte na okno, tento nepříjemný hmyz si návštěvu u vás často rozmyslí. Do okenních truhlíků je nejvhodnější afrikán nízký (Tagetes patula nana nebo Tagetes patula). Afrikány patří mezi fytosanitární rostliny, což jsou rostliny, které odpuzují háďátka. Nezapomeňte proto pár rostlin afrikánů vysadit také do zeleninových záhonů a k jahodám.

 

Afrikány vs. slimáci: kde je pravda?

Určitě jste slyšeli o tom, že chcete-li ochránit svůj zeleninový či okrasný záhon před slimáky, stačí, pokud jako lem záhonu vysadíte několik afrikánů. Jejich typický zápach totiž slimáky odpudí a nechají tak vaši úrodu na pokoji. Bohužel, toto tvrzení se nepotvrdilo a ve většině případů slimáci spořádají afrikány až u země, takže nevěřte všemu, co se kde píše a proti slimákům raději aplikujte požerové granule. To je totiž jediná jistota, jak se tohoto škůdce zbavit.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.