Kvíz: Okrasné traviny oživí každou zahradu: poznáte ty nejznámější druhy? Vyzkoušejte své znalosti v našem kvízu

Traviny jsou v zahradě velmi žádaným prvkem, některé z nich se hodí jako solitéry, jiné se využívají v kombinaci s trvalkami, v nádobách nebo okolo bazénu či jezírka. Mají ale i praktické využití, můžete je využít jako předěl mezi jednotlivými plochami na zahradě, hodí se do živého plotu či k zakrytí nějakých méně vzhledných míst. Péče o ně není nijak složitá, a kromě správného zazimování nemají žádné velké nároky.

Při výsadbě travin dobře vybírejte vhodné kultivary

Budete-li přemýšlet o tom, že byste si nějakou tu okrasnou travinu do zahrady vysadili, dobře vybírejte vhodný kultivar. Ne všechny druhy travin jsou totiž vhodné kamkoliv na zahradě. Například velmi oblíbené dochany (Pennisetum sp.), lze zakoupit v odlišných kultivarech, které se od původního druhu liší především svojí výškou. Klasický druh dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) je poměrně robustní a dokáže se dost rozrůst do šířky, takže pokud si ho vysadíte kolem bazénu či terasy, může vám trochu ztěžovat život. Ale jeho kultivar ´Little Bunny´ je nízký, drobnější a hodí se například okolo terasy či do skalky. Stejné platí u traviny ozdobnice (Miscanthus sp.), ta se rovněž vyskytuje v řadě druhů a kultivarů, kde je rozdíl v barvě a šířce listů a také ve výšce. Ještě před tím, než traviny zakoupíte, se přesvědčte, že máte ten správný druh i kultivar. S tímto vám určitě pomohou odborní pracovníci většiny zahradnictví.

Správné zazimování travin je základ úspěchu

Tím nejčastějším důvodem, proč vám travina na zahradě nepřežije, je její chybné zazimování. Pamatujte tedy, že na podzim se traviny nikdy nestříhají, pouze svazují. Jejich řez provedete až na jaře, většinou koncem března, kdy nehrozí mrazy. Ne všechny druhy se ale musí stříhat, třeba takové kostřavy a kavyly můžete jen prohrábnout prsty, tím odstraníte stařinu a travina roste dál.

Travnatý kvíz odhalí vaše znalosti

Vyznat se v nepřeberném množství druhů okrasných travin může dát člověku pěkně zabrat. Nicméně, pokud patříte mezi jejich fanoušky, určitě pro vás nebude žádný problém je v našem kvízu poznat. Tak připraveni? Jdeme na to.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada