Tato nejkrásnější zahrada roku 2022 získala od porotců jednomyslně zlatou medaili: okouzlil je nejenom dřevěný biobazén, ale celková útulnost zahrady

Zahrada roku 2022_CB
Info ikona

Zahrada v letošním roce vyhrála hned dvě ocenění: Zahrada roku 2022 a Koupací jezírko roku 2022

Autoři projektu: Ing. Jana Mudrová a Václav Mudra

Zhotovitel: Atelier A57; Herba Grata spol. s.r.o. - Jan Nussbauer (spolupráce na bylinném patře)

Termín realizace: březen/duben 2021

 

Vítěz Koupací jezírko roku zabodoval i v soutěži Zahrada roku

V této zahradě hodnotila v červnu porota soutěže Koupací jezírko roku dřevěný biobazén, který nakonec  zvítězil. Organizátoři tehdy říkali majitelům i projektantům a realizátorům, že by měli zahradu přihlásit i do soutěže Zahrada roku, což se také stalo. Bylo se na co dívat na jaře i v září. Při své malé rozloze je zahrada šťastně dispozičně řešena a obsahuje všechno, co má dnešní zahrada mít. Je jemně divoká, vedle bazénu a sauny zaujme kultivovaný záhon se stříhanými buxusy. Sezení má svůj klidný řád a vedle terasy se klenou vícekmenné muchovníky, které jsou původcem celého přívětivého obrazu. Nechybí zelenina, kout pro sušení prádla i domek na nářadí. Je zde souhra kvality myšlenky, realizace, péče a dalších pozitivních energií včetně rozzářené paní majitelky. Zahrada získala od porotců jednomyslně zlatou medaili.

Původní stav a zadání nového konceptu zahrady

Zahrada v okrajové klidné části Českých Budějovic s výstavbou rodinných domků z přelomu tisíciletí byla navržena a realizována v roce 2010. Vnější obvod pozemku tehdy lemovaly organické vlny záhonů s dřevinami, zbytek plochy byl zatravněn. Návrh byl založen především na bohatém, avšak nesourodém sortimentu jednotlivých jehličnanů a stálezelených dřevin, doplněném listnatými dřevinami a později skupinami trvalek. Zahrada byla pečlivě udržována, dřeviny prosperovaly, pro majitele se však nikdy nestala útulným, příjemným pobytovým místem. Čas zde trávený byl tak omezen pouze na nezbytné zahradnické práce. Majitelé postupně dozráli k odvážnému rozhodnutí zahradu přetvořit v osobitý prostor, který bude přirozeně lákat pro celoroční pobyt venku. K celoročnímu využití nahrávala i myšlenka pořízení sauny a koupacího biobazénu. Na omezeném pozemku městské zahrady se tak sešlo několik požadavků a bylo nutné prostor zjednodušit a zpřehlednit. Majitelé si přáli v zahradě celoročně trávit více času nejen prací, ale i odpočinkem či aktivním pobytem. Chtěli užívat zahradu všemi smysly, a byť jsou ve městě, tak pocítit dotek přírody. Těmto přáním původní koncept nevyhovoval, proto se majitelé rozhodli zahradu zrekonstruovat.  

Řešení, funkčnost zahrady, návaznost na dům

Autoři projektu rozdělili plochu na několik pomyslných pokojíčků s různými funkcemi, které však nejsou odděleny nepropustnou bariérou, nýbrž vzájemně propojeny průhledy a prostupy. Nosným prvkem nového řešení se stal dřevěný biobazén ukrytý v zadní části zahrady, která je sice malá, přesto však velká svým obsahem. Udiví, ale také zaujme, a hlavně na vás zapůsobí zvláštně poklidnou atmosférou. Záhony navazují v jednoduchých tvarech, ale s bohatým sortimentem rostlin, které vytvářejí dojem divoké rozevlátosti, romantiky i intimity v malém. Rozevlátost je lehce uzemněna geometrickou přísností stálezelených tvarovaných keřů, v horizontálním směru pak pravoúhlým dělením jednotlivých ploch zahrady. Nad nízkým záhonem, hned vedle terasy, se klenou vícekmenné muchovníky, které se v průběhu roku proměňují od květů po barevné listy a dotvářejí přívětivý obraz zahrady.

Dům majitelů je moderní, geometricky členěný, tvarově čistý a bez většího dekoru. Nachází se však v divoké změti různorodé okolní výsadby soukromých rodinných domů. Snahou tvůrců zahrady proto bylo vytvořit bezpečný útulný prostor, který bude svým charakterem izolovaným ostrovem klidu, romantiky a intimity. Zahrada je zvědavým pohledům z ulice pouze velmi málo otevřená, veškeré dění se odehrává v privátním prostoru za domem.

Vyvýšené záhony
Info ikona

Užitková zahrada je realizována ve vyvýšených záhonech.

Použité materiály a sortiment rostlin

Při rekonstrukci zahrady byl kladen důraz na použití přirozených přírodních materiálů, jejichž stárnutí reflektuje běh času. Dřevo, kámen, kov tak doplnily moderní materiály použité při výstavbě domu, zahradního domku, sauny i plotů. Dřevěný biobazén z masivních jedlových trámů  využívá  znalostí historického používání dřeva v rybníkářství jižních Čech, dubové terasy či šlapáky pak přežijí dlouhá léta.  Záhony byly založeny bez použití chemie, byly odstraněny umělé mulčovací geotextilie, nepřirozené shluky kamenů. Žulové kostky z původních obrubníků byly nahrazeny ocelovou pásovinou a použity na dlažbu pod vyvýšené záhony.

Rostliny i dřeviny z původních záhonů byly ve velké míře pečlivě opatrně vyjmuty a nyní již dělají radost na zahradách přátel a sousedů. Obvodové zdi vytvořily kontrastní pozadí pro trvalkové záhony a zároveň promítací plátno pro jemnou strukturu a hru stínů. V zahradě je několik ploch s rozdílnými světelnými podmínkami – od plného slunce, přes polostinné polohy až po plný stín. Byly zde vysázeny prověřené trvalky spíše suchomilné či sucho tolerující.V jezírku nejsou použity vodní rostliny, za ním však vytváří  atmosféru divokého porostu vodních, pobřežních a hajních společenstev trvalkový záhon, který je však stále v městském lehce okrasném hávu.

Krokusy a modřence zahradu nesměle rozsvítí po pošmourné zimě, aby záhy vytvořily prostor pro záplavu tulipánů a stříbrného květu muchovníků. V době odkvětu tulipánů se již rozkvétají první šanty, šalvěje a česneky, k nimž se záhy připojí barokní bohatostí pivoňky a denivky. A pak již horké počasí probouzí další trvalky plného léta, zahradu zaplaví včely a motýli a provedou obyvatele i návštěvníky  přes květy aster, třapatek a barevný šat muchovníků do melancholického podzimu. K muchovníkům se svou výraznou barevností připojí javor ginalla. V zimě je zahrada klidná, bez barev. Na zdi se však stále míhají stíny suchých trvalek a stálezelených cesmínových koulí.

Majitelé jsou zvyklí o zahradu pečlivě pečovat, mají radost z každého pokroku, z nových květů, barev. Záhony vyžadují pouze běžnou péči o trvalkové plochy, v předjaří jsou suché porosty zastřiženy, během sezóny pak několikrát vyplety.

Text: Jana Mudrová, Foto: Archiv Atelieru A57

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada