Zahrada roku 2022: Zlatou medaili získala malá zahrada s dřevěným biobazénem. Podívejte se, jaké originální zahrady si rozdělily stříbro a bronz

O čem soutěž Zahrada roku je a jaká jsou kritéria hodnocení?

Soutěží Zahrada roku chce profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně, které soutěž pořádá, ukázat, že úspěšná a kvalitní tvorba zahrad v sobě spojuje umění i řemeslo.

Porotci z řad odborné veřejnosti vstupují do zahrad ne kritizovat, ale díky svým nabytým poznatkům a dojmům inspirovat další odborníky a milovníky zahrad. Zahrady se hodnotí podle předem stanovených kritérií, která zahrnují:

  • kompozici

  • funkčnost zahrady neboli jak zahrada odpovídá zadání a požadavkům majitelů

  • použití rostlin - zda jsou zvolené druhy dřevin či květin vhodné pro dané stanoviště jak svými nároky, tak i svým charakterem

  • posouzení kvality prací, jak zahradnických, tak případně i stavebních

  • péči o zahradu, ať už o ni pečuje majitel sám nebo odborná zahradnická firma.

Posledním kritériem, které nabývá na významu v posledních letech je šetrnost k životnímu prostředí. Porotci se zajímají o zdroj vody pro závlahu, zda je použitý kámen místní nebo dovezený zdaleka, jestli je na zahradě kompost, jak se hospodaří s dešťovou vodou.

V letošním ročníku udělila porota zlatou medaili, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile, protože kvalita zahrad byla opravdu na vysoké úrovni. Zlatou medaili si jednomyslným rozhodnutím porotců odnesla Zahrada pro muchovníky v Českých Budějovicích.

Podívejte se v naší galerii, jestli s rozhodnutím porotců souhlasíte, nebo byste promíchali pořadí.

ZLATÁ MEDAILE

Zahrada pod muchovníky v Českých Budějovicích

Autoři projektu: Ing. Jana Mudrová a Václav Mudra

Zhotovitel: Atelier A57

Další zhotovitelé: Herba Grata spol. s.r.o. - Jan Nussbauer (spolupráce na bylinném patře)

Termín realizace: březen/duben 2021

Rozsah díla: 790 m2

Zahrada pod muchovníky2
Info ikona

V této zahradě hodnotila v červnu porota soutěže Koupací jezírko roku dřevěný biobazén, který nakonec  zvítězil. Organizátoři tehdy říkali majitelům i projektantům a realizátorům, že by měli zahradu přihlásit i do soutěže Zahrada roku, což se také stalo. Bylo se na co dívat na jaře i v září. Při své malé rozloze je zahrada šťastně dispozičně řešena a obsahuje všechno, co má dnešní zahrada mít.

STŘÍBRNÁ MEDAILE

Zahrádka nad roklí v Benešově

Zhotovitel: Jaromír Nigrin

Autor projektu: Ing. Vít Dvořák

Další zhotovitelé: Ing. Pavel Kadlas (realizace kamenných zídek), Filip Turek (pítko pro ptáky), Miloš Müller (realizace dřevěných dětských prvků).

Termín realizace: 2019

Rozsah díla: 198 m2

Zahrada nad roklí
Info ikona

Zahrada u domu v řadové zástavbě je vždy problém. Parcela v extrémně úzké dispozici, do níž umístit funkční celky nebývá snadné. Zahrada nad roklí v Benešově oceněná stříbrnou medailí ukazuje, že takový prostor lze vyřešit vkusně a vynalézavě.

Zahrada pod skálou ve Veleslavíně

Zhotovitel: Jaromír Nigrin

Autoři projektu: Kvítková & Beran – Zahradní architekti

Další zhotovitelé: Kropítko – Pavel Řezáč, DiS (závlahový systém)

Termín realizace: podzim 2017–jaro 2019

Rozsah díla: 3 100 m2

Zahrada pod skálou
Info ikona

Je málo zahrad a domů, které mají svého genia loci. Rozhodně jej má toto místo, které zůstalo zázračně volné obestavěné Prahou. Vysoká pískovcová skála ohraničila pozemek, zastavila civilizaci a nechala místo v tajemném klidu a chladu.

BRONZOVÁ MEDAILE

Zahrada v Herolticích

Autoři projektu: Atelier Partero s.r.o.

Zhotovitel: Ing. Zdeněk Selucký a Kateřina Pešlová (mezi břehy s.r.o.)

Další zhotovitelé: investor svépomocí

Termín realizace: 2019/2020

Rozsah díla: 9 320 m2

Zahrada v Herolticích
Info ikona

Když přijíždíte do Heroltic od severu, upoutá vás stavba rozsáhlého domu. Od lesa se odpojují tři remízy jako ze starých dob, kdy krajině ještě nevládlo průmyslové zemědělství, které dalo ploše jiný rozměr. Dům samotný překvapí svou rozlehlostí, a především kontrastem vůči krajině kolem.

Zahrada pro rodinu ve Staré Lípě

Zhotovitel: DIKÉ ZAHRADY s.r.o.

Autor projektu: Ing. Markéta Mlejnková, Ing. Ferdinand Leffler (Atelier Flera s.r.o.)

Termín realizace: 2018

Rozsah díla: 1 100 m2

Zabydlená zahrada ve Staré Lípě
Info ikona

Zahrada ani velká ani malá, po rekonstrukci výborně prostorově vyřešená, která dokonale splňuje požadavky svých majitelů a skvěle souzní s domem. Každý člen rodiny si v ní najde svůj kout pro zábavu, odpočinek, relaxaci anebo práci. Srdcem života je koupací biobazén navazující na terasu, kostrou jsou nově vysazené listnaté stromy, keře a trvalky vyplňující spodní patra.

Majitelům zahrad, zahradním architektům a samozřejmě realizátorům gratulujeme k úžasným dílům a děkujeme ředitelce SZUZ, paní Janě Šimečkové, za poskytnuté materiály.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada