Návštěva dlouhé úzké zahrady, která prošla rekonstrukcí

„Zahradní práce byly docela náročné, protože jsem musel veškerý materiál nosit skrz dům a také jsem si nemohl dovolit koupit vzrostlé dřeviny. Na druhou stranu je hezké dívat se, jak se rostliny mají k světu a pozemek postupně obrůstá. Pomáhala mi celá rodina, zejména naše babička,“ vypráví majitel. 

Odpočinkový obývák pod širým nebem

Už z letmého pohledu je vidět, že tvůrce nové podoby téhle zahrady má cit pro detail a přírodě rozumí. „Obývák pod širým nebem“ je ukryt v příjemném stínu a daří se tu hlavně bambusůmhortenziím všech barev. Mezi rostlinami se ukrývají dvě jezírka (v nichž se prohánějí karasi), tůňkaposezení pro celou rodinu. Voda tu příjemně zurčí a dá se tady v klidu odpočívat od jara až do zimy. 

Procházka slunnou částí zahradou

Na terasu volně navazuje slunná část zahrady. Stačí jen projít vrátky. Na levé straně, pod starým ořešákem, je vytvořen koutek pro dětivýběh pro králíka, napravo je velký záhon s bylinkami. Pěšinkou uprostřed hebkého trávníku, tvořenou dlaždicemi, lze procházet dál zahradou, která je lemovaná záhony s okrasnými dřevinami, trávami a trvalkami. Majitel má rád hlavně hortenzie a pampovou trávu, nechybějí snad v žádném koutě. Je tu i další jezírko, kde se dobře žije kaprům koi.  

Mezi okrasnými rostlinami je několik vyvýšených záhonů, kde rodina pěstuje sezonní zeleninu a ovoce, jako je mrkev, rajčata, špenát, saláty, kedlubny či jahody. Z původní výsadby tu zůstaly keře malin. Tato část zahrady je ukončena zahradní houpačkou, kulatým bazénem a pomyslná vrátka do poslední části pozemku tvoří převislé cedry a také eukalypty

Zahradu uzavírají ovocné stromy

Tento kousek zahrady prošel renovací teprve před rokem. Původně tu býval sad a některé ovocné stromy tu zůstaly, protože stále plodí. Pod meruňkou je výběh pro suchozemskou želvu a mezi keři a trávami v dalším záhoně stojí hmyzí hotel. Konec zahrady leží opět ve stínu, takže tu zase mají prostor milované hortenzie, ale také bambusy, bohyšky, čechravy a další stínomilné rostliny.  

Celý pozemek je v dokonalé kondici, včetně jemného trávníku, jehož údržba však stojí nemalé úsilí. Na zahradě je znát, že vznikla nejen s citem, ale i s radostí. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada