I meruňku může ranit mrtvice

„Před časem nám odumřela meruňka. Byla stará asi patnáct let, bohatě plodila, nebyly s ní problémy. Pak, na začátku léta, jako by náhle uschla,“ píše čtenářka s tím, že listy na větší části koruny najednou uvadly a opadaly a větve silně ronily smůlu. „Nenašli jsme žádnou známku houbové choroby ani škůdce. Korunu jsme ořezali (větve vypadaly, jako by byly uschlé), koruna, z níž bylo jen málo, však ztratila tvar. Druhý rok sice strom žil, ale nakonec jsme se rozhodli ho vyměnit.“ 

Usychající větev
Info ikona

Apoplexie, při níž odumírají celé větve, je považována za nejzávažnější chorobu meruněk. Neexistuje žádný postup nebo přípravek, který by byl proti ní účinný.

Foto: Jiří Dvořák

Co je příčinou usychání meruněk 

S největší pravděpodobností se jednalo o apoplexii, které se také říká mrtvice. Jde o náhle odumření, které postihuje většinou meruňky. Jeho příčiny nejsou dosud úplně jasné, může jich být několik. 

Jednou z nich jsou houby a bakterie, například rodu Pseudomonas. Pokud se při řezu dostanou do rostliny, mohou se rozšířit po celé rostlině a po nějaké době způsobit její uhynutí. Prevencí je řezat strom během vegetace, protože tyto mikroorganismy se šíří hlavně v době vegetačního klidu. 

Stejné riziko nastává, když v zimě na kmeni vzniknou mrazové trhliny, které rovněž mohou být vstupní branou pro nežádoucí mikroorganismy. Proto je důležité kmen meruňky na zimu natřít vápenným nátěrem nebo ho zakrýt. Pokud by přece jen mrazová trhlina vznikla, je namístě ji co nejdřív zatřít. Ze stejných důvodů je vhodné zatřít jakékoli rány (nejen ty, které vzniknou při řezu, ale i ty, které člověk nechtěně udělá při sklizni). 

Jak mrtvici stromu předejít

Jistý preventivní vliv má také výběr místa. Meruňkám se dobře daří na slunných, teplých stanovištích s lehkou půdou. Je-li půda těžká, je vhodné před výsadbu vykopat co největší jámu a tu vyplnit půdou smíchanou s pískem. To prospěje správnému vývoji a odolnosti stromu. 

Náchylnost k mrtvici záleží i na odrůdě. Obecně lze říci, že odrůdy, které odolávají mrazu, jsou apoplexií méně ohroženy. Je-li už rostlina postižena, neexistuje žádný způsob léčby. Může se stát, že neodumře celá najednou, ale nakonec nezbude než ji vykopat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada