Malá zahrada, která se proměnila v les ze samých bonsají

Paní Ivana si z výstavy přivezla javor, a protože péče o něj se jí dařila, rozhodla se, že se přihlásí do bonsaj klubu a něco se přiučí. Z výletů si pak vozila malé stromky, začala je tvarovat a její sbírka se pomalu rozšiřovala. Malá zahrada okolo domu byla téměř prázdná, a tak její manžel lehce našel místo pro pergolu s policemi, kam si mohla svoje poklady vystavit. 

Miniaturní les z bonsají a kamenů

Problém pro „stromky v miskách“ představovala zima. Do půdy je založit nešlo, protože pozemek je na skále. A tak se paní Ivana rozhodla zrekonstruovat zahradu tak, aby bonsaje už nemusela přemisťovat. Objednala si nákladní auto s půdou a díky šikovnému manželovi vyrostl téměř přes celý dvůr zvýšený záhon tak akorát pro bonsaje. 

Kameny, které slouží jako dekorace, vozili manželé autem z širého světa, třeba z Itálie, z Rakouska a některé s nimi dokonce připluly trajektem z Řecka. Mezi bonsaje a kameny paní Ivana zasázela své oblíbené netřesky. Během třiceti let tak vznikla zahrada s lesem z bonsají a s vodopádem – to vše v miniaturním vydání. 

I bonsaje potřebují pravidelný řez

Mezi bonsajemi se najde červený javor, stříbrný smrk, hloh, borovice, dub, zerav, stříbrné a převislé cedryjinan dvojlaločný, kterému je už přes patnáct let. Za unikát majitelka považuje jírovec – strom, o kterém jí někteří lidé tvrdili, že z něj bonsaj vytvarovat nejde.  

Práce je tu dost. Každé jaro je třeba lehce zastřihnout jehličnany a také některé listnáče. Čas na hlavní řez přichází na podzim, když opadá listí. „Naše zahrada je takové zákoutí mezi domy, moc sem nefouká, jsme tu dobře chráněni,“ říká paní Ivana s tím, že netřesky se tu množí tak rychle, že je každý rok rozdává kamarádům po kbelících. 

Na zahradu se vešlo i posezení s krbem

Hned vedle vyvýšeného záhonu s bonsajemi majitelé vybudovali zastřešené posezení s krbem a nábytkem ze staré koupelny, do které se chodilo z domu přes dvorek. Tady se paní Ivana s manželem scházejí s přáteli. Nejlepší však je, když přijedou vnoučata. Pomáhají zalévat, dělají tak radost své babičce a snad od ní i odkoukávají základy zahradnického umění

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada