Včelí strom: rekordman v nabídce nektaru

Evodie Daniellova (Euodia daniellii, nověji Tetradium daniellii) pochází z Číny. U nás se zatím pěstuje spíš v botanických zahradách nebo arboretech, ale v nabídce zahradnictví ji už najdete. Zájem o ni projevují hlavně včelaři, protože evodie vytváří drobné a nenápadné květy, které poskytují včelám mnoho nektaru. A hlavně – květy se rozvíjejí postupně, takže dřevina začíná kvést v červenci a kvete po celý srpen až do září. 

V literatuře je možné dohledat, že evodie dorůstá běž pěti až osmi metrů, ve své domovině ale klidně i 20 metrů (u nás údajně jen šest metrů). Dřevina roste rychle a je mrazuvzdorná. Její šedá kůra zůstává hladká i po letech, listy jsou temně zelené a kožovité. Květy zelenobílé barvy vytvářejí vrcholíky. Jako první rozkvétají samčí květy, které následně opadávají, a jako poslední kvetou oboupohlavné květy. Právě z nich vznikají výrazně červenohnědá plodenství složená z tobolek, které po dozrání černých semen pukají. 

Pozdním termínem kvetení vyniká zvláště evodie hupejská (Euodia hupehensis), která je však podle některých botaniků jen určitou formou evodie Daniellovy. Podle jiných jde o samostatný druh. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada