Květinové záhony dělají zahradu

A protože škála barev a tvarů je téměř nevyčerpatelná, nabízí se nespočet možností, jak záhony sestavit a uspořádat. Navíc trvalky ve srovnání s většinou dřevin zaberou jen málo místa, a tak si můžete vhodnou kombinaci dopřát na několika málo čtverečných metrech. 

Po obvodu i v prostoru 

Na začátku jde o to, najít pro okrasný záhon ideální tvar. Klasické anglické obrubní záhony se většinou táhnou podél hranice zahrady. To podporuje jasné členění pozemku na záhon, trávník a vydlážděnou plochu a má tu výhodu, že kvetoucí rostliny vynikají před klidnou strukturou zastřihovaného živého plotu nebo zídky.

Kvetoucí zahrada
Info ikona

Jste-li fanda nepravidelných záhonů, nenechte se při jejich zakládání nijak omezovat.

Kdo má raději organické plynulé tvary, může založit hrany záhonů s pokud možno dalekým rozmachem: příliš úzké křivky a ostré úhly totiž většinou působí vyumělkovaně. Oddělené od hranice zahrady nebo domovní zdi jsou ostrůvkovité záhony. Ty jsou založeny uprostřed plochy trávníku nebo dlaždic, jsou nápadné, a proto by měly být osázeny dostatečně výraznými rostlinami, jako jsou růže na kmínku, vysoké trvalky s velkými květy nebo kvetoucí keře. 

Lemy a povrchy 

Obrysy záhonu lze zřetelně zvýraznit nízkým lemem ze zimostrázu nebo cesmíny vroubkované. Jemněji působí lem z dlaždic. Možné jsou ovšem i plynulé přechody, kupříkladu u štěrkových záhonů, jejichž půda je pokryta stejným materiálem jako sousedící štěrková plocha. Vyvarujte se však příliš zvlněných obrysů na hranici mezi záhonem a trávníkem: při sečení tuto střídmost oceníte.

Olemování záhonu
Info ikona

Obrysy záhonu je možné zvýraznit nízkým lemem ze stálezelných stříhaných dřevin.

Barevné květy 

Prostor pro kreativitu se otevírá při výběru rostlin. První důležité rozhodnutí se týká květů, protože ty mají na působení záhonu nejsilnější vliv. Teplé barvy, jako žlutá, oranžová a červená, působí temperamentně a vesele, ale také se „tlačí dopředu“, takže zahradní prostory s nimi vypadají menší. Chladná zelená, modrá a bílá účinkují mnohem jemněji a pomůžou k větší optické hloubce. Zvlášť napínavé je zkoušet stále nové kombinace barev. Pro ně sice neexistují pevná pravidla, která by zajišťovala barevný soulad, dobrým pomocníkem však je kruh barev podle Johannese Ittena. 

Držte se pravidel 

Při zakládání trvalkových záhonů se vyplatí dodržovat několik základních pravidel. Nevysazujte rostliny po jedné, ale sesaďte k sobě několik rostlin jedné odrůdy. Mezi těmito „ostrovy“ může tu a tam vykukovat jedna solitérní vzrůstná trvalka. Dbejte nejen na barvy, ale také na výškové uspořádání: nižší druhy patří dopředu, vyšší do pozadí – ne však natolik důkladně, aby vznikla svažující se „střecha“.