Tajemství kvetoucího záhonu: Trvalky, co zdobí předzahrádku celé léto bez námahy
6 nejkrásnějších trvalek pro městský záhon na slunci
Pro slunná místa v městské zástavbě, ať už se jedná o parky nebo o trvalkové záhony u bytových domů, je třeba vybírat odolné a nenáročné rostliny, které nevyžadují velkou péči ani bohatou zálivku, a přitom nakvétají po co nejdelší dobu. Půvabný záhon, který jsme objevili na pražském sídlišti, splňuje všechny požadavky. Většina rostlin, které v záhoně rostou, pochází z oblastí kolem Středozemního moře, z míst se suchou až kamenitou půdou, jedná se o suchomilné trvalky, proto zvládají bez úhony i horké městské léto.
1. Juka vláknitá neboli palmová lilie (Yucca filamentosa)
- období květu: červen-srpen
Ústřední dominantou trvalkového záhonu je rozložitá rostlina s mečovitými listy, juka vláknitá. Po celé léto vykvétá juka velkým množstvím zvonkovitých květů v krémově bílé barvě. Nevyžaduje téměř žádnou péči a zahubit ji může jen přemíra vody. Juka vyžaduje suchou a dobře propustnou půdu s dostatkem vápníku.
2. Levandule (Lavandula)
- období květu: červen-červenec
Levandule je další ze suchomilných trvalek, která těší kolemjdoucí nejen záplavou půvabných květů, ale i vůní, jakmile o ni někdo jen letmo zavadí. Levandule vyžaduje pouze umístění na plně osluněném místě a dobře propustnou, spíše písčitou půdu, a především pravidelný řez. Levanduli je nutné stříhat 3x ročně. Poprvé v březnu, kdy se odstraní poškozené výhony a keřík se upraví do požadovaného tvaru, podruhé po odkvětu během léta a potřetí na podzim, kdy se keřík jen lehce zastřihne.
3. Starček přímořský (Senecio bicolor)
- období květu: červen-září
Jihoevropská trvalka, která se u nás pěstuje častěji jen jako letnička. Šanci přežít naše zimy však má, jen vyžaduje zimní překrytí. Starček přímořský vykvétá od června a vytrvale kvete zářivě žlutými květy až do podzimu. Kromě květů rostlinu zdobí i stříbřitě plstnaté listy. Starček přímořský preferuje sušší místa s písčitou, tedy dobře propustnou půdou.
4. Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
- období květu: červen-srpen
Jedna z nejoblíbenějších trvalek pro suché záhony na slunci. Vykvétá od června do srpna a její růžová, někdy však i bílá či naoranžovělá květenství přitahují především velké množství motýlů. Také půvabné třapatkovce se nejlépe daří na plném slunci a v sušší, klidně až kamenité a dobře propustné půdě.
5. Rozchodníkovec (Hylotelephium)
- období květu: červenec-říjen
Suchomilný rozchodníkovec, sukulentní trvalka, se rozhodně slunce a vyprahlé půdy nebojí. Naopak, pokud je půda příliš vlhká a výživná, rozchodníkovce sice dobře prosperují, ale mají sklony k rozklesávání trsů nebo dokonce k zahnívání kořenů. Rozchodníkovce vykvétají nejčastěji jemně růžovými až purpurovými květy, od druhé poloviny července až do podzimu.
6. Růže mnohokvětá (Rosa multiflora)
- období květu: červen-srpen
Růže mnohokvětá vykvétá po celé léto velkým množstvím květů a je velmi odolná proti chorobám. V případě záhonu na sídlišti z naší fotogalerie se jedná pravděpodobně o oblíbený nižší kultivar 'Lupo', který dorůstá do výšky jen 50-60 cm a vykvétá zářivě růžovými, jednoduchými květy s bílým očkem uprostřed. Keřík bývá velmi bohatý a hustý, hodí se i pro pěstování v květináči.