Stříbrná zahradě sluší: Těchto pět druhů rostlin se pyšní krásnými stříbřitými listy a rozzáří každou zahradu

Proč jsou barvy v zahradě tak důležité

O tom, že barvy mají na naši mysl pozitivní vliv, všichni víme, a právě to je také ten hlavní důvod, proč se kolem nemocnic či v lázeňských parcích tolik využívají barevné záhony plné různobarevných květin. I v našich zahradách, na balkoně, terase či okenním parapetu by právě barevné rostliny měly mít své pevné místo. Nezáleží na tom, zda rostliny budou mít pestrobarevné květy, panašované listy nebo se jejich barevná síla projeví vždy na podzim. Mezi barvy, které vždy poutají pozornost, patří barva stříbřitá. Tato barva totiž dokáže oživit každý kout zahrady a upoutá naši pozornost již při pohledu z dálky.

Nekrásnější trvalky se stříbřitými listy

1. Svatolína

Svatolína (Santolina chamaecyparissus) je velmi výrazná trvalka, která kolem sebe potřebuje dostatek místa, protože se dokáže rozrůst do velikosti malého keříku. Na pěstování je svatolina velmi nenáročná, dobře snáší sucho a půdy chudé na živiny. Je efektivní nejen díky svým stříbřitým a vykrajovaným listům, ale zejména svým kulovitým květenstvím žluté barvy. Kulovité květy jsou na tenkých stoncích a krásně se vlní ve větru, listy jsou aromatické. Svatolínu lze bez problémů pěstovat ve větší nádobě, musí jen mít dostatek prostoru pro růst.

Nebezpečnou konvalinku zkombinujte s těmito trvalkami a pro klid duše ji nahraďte málo známým krasavcem

www.nkz.cz

2. Pelyněk

Pelyněk stříbřitý (Artemisia stelleriana 'Silver Brocade') je trvalka zajímavá nejen stříbřitou barvou listů, ale i jejich tvarem. Pokud ho vysadíte mezi ostatní trvalky, dodá celému záhonu jedinečný efekt. Vzhledem ke své výšce, která je kolem 30 cm, ho můžete pěstovat i v nádobě a nejlépe mu bude na sluníčku, protože velmi dobře zvládá sucho.

3. Kostřava

Kostřava (Festuca valesiaca 'Buddy Blue') patří mezi nižší okrasné traviny se stříbřitými listy s modrým nádechem. Záhonu dodá krásnou barvu a provzdušní ho. Kostřavu lze kombinovat s dalšími travinami, například s ostřicí (Carex sp.) nebo kavylem (Stipa sp.). Dosahuje pouze výšky 20 cm a lze ji tak bez problémů pěstovat také na skalce. Kostřavy se na jaře nestříhají, jako je tomu u jiných druhů, pouze se prsty porost pročísne a tím se odstraní odumřelá stařina.

Čechravy jsou královny stínu: Mezi 3 nejkrásnějšími najdete i úplného trpaslíka do nádob

www.nkz.cz

4. Pryšec

Pryšec hvědokvětý (Euphorbia characias 'Tasmanian Tiger') má sice listy do šedé barvy, ale ta je stříbrné velmi blízká a má i stejnou funkci. Tento druh pryšce poroste v záhonu, na skalce, nebo jen v nějaké nádobě. Dorůstá do výšky 90 cm a vysadit ho můžete na slunce i do polostínu.

 

5. Šalvěj

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis 'Culinaria') je klasická bylinka, která většinou nechybí v žádném bylinkovém záhonu. Využívá se pro přípravu čajů, přidává se k masovým pokrmům nebo se suší a odvar z ní se kloktá při bolestech v krku či angíně, kdy dokáže ulevit od bolesti. Kromě bylinkového záhonu lze šalvěj vysadit mezi ostatní trvalky do trvalkového záhonu, který doplní svými oválnými a stříbrnými listy. Jakmile vykvete fialovými květy, je lákadlem pro opylovače.

Podívejte se do naší galerie a vyberte si tu nejkrásnější rostlinu se stříbrnými listy pro svou zahrádku. 

GALERIE: Stříbrná barva sluší každé zahradě či balkonu

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada