Nejkrásnější třapatkovky: vysaďte si je ještě teď a příští rok sousedé puknou závistí. Tento druh se chová jako slunečnice

Terčovku poznáte poměrně snadno

Rod Echinacea je poměrně bohatý a byla by proto škoda omezovat se při podzimním nákupu nových trvalek pouze na ten nejčastější druh třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), která si své prvenství na našich zahradách drží už pěknou řádku let. Milují ji nejen motýli, ale také farmaceutické firmy, protože je to tradiční léčivka, která se využívá pro zvýšení imunity a má také zpomalující účinky na množení rakovinných buněk. Je tak součástí kapek, tinktur, tabletek či různých bonbonů. Třapatkovce se také říká terčovka a je to díky výraznému vystouplému středu květu, který vypadá jako ježek.

Tyto 4 druhy třapatkovek patří mezi ty nejkrásnější

1. Echinaeca purpurea: třapatkovka nachová

Vděčná nenáročná trvalka a nejčastěji pěstovaný druh. Kvete celé léto, miluje slunce a propustnou půdu. Tento druh třapatkovky velmi dobře snáší i sucho, proto se často vysazuje do štěrkových zahrad. Oblíbená je samozřejmě pro své růžovofialové nebo bílé květy, které kvetou celé léto. Pokud budete odstraňovat odkvetlé květy, nemá problém kvést až do mrazu. Třapatkovka se hodí také k řezu do vázy, kde vydrží zhruba 14 dnů. Právě v těchto dnech můžete v zahradnictví zakoupit sazenice v květináči, které pokud do poloviny října vysadíte na stanoviště, do zimy krásně zakoření a příští rok v červenci vykvetou.

2. Echinacea pallida: třapatkovka bledá

Tento druh třapatkovky se pro farmaceutické využití využívá ještě více nežli předchozí druh. Je to dáno tím, že má kůlový kořen, který se dobře dobývá z půdy a pere. Třapatkovka bledá dorůstá až 120 cm, roste v prérii a má dlouhé okvětní plátky. Tomuto druhu třapatkovky musíte přijít na chuť, její květ je totiž trochu odlišnější od klasického druhu, protože má mnohem výraznější střed nežli jazykovité květy.

3. Echinacea paradoxa: třapatkovka zvláštní

Třapatkovka zvláštní je opravdu trochu jiná, protože má žlutý květ a často se tak plete s třapatkou (Rudbeckia). Jedná se o velmi dekorativní a výraznou trvalku, která kvete od června do července a je vhodná k řezu. Barva květů může vzácně být také smetanová či broskvová. Střed květu je natolik výrazný, že se často suší a využívá do sušených vazeb. Rostliny rostou poměrně pomalu a pokud je množíte z výsevu, kvetou minimálně za 4 roky. Třapatkovka zvláštní roste přirozeně pouze v pohoří Ozark na pomezí Arkansasu a Missouri.

4. Echinacea tennesseensis: třapatkovka tennessee

Velmi zajímavá trvalka, která může mít až 60 nachově červených květů na jedné rostlině je vhodná také k řezu, a to díky své výšce kolem 60 cm. V USA již tato trvalka patří k ohroženým druhům. Velkou zvláštností tohoto druhu je schopnost otáčet květ za sluncem, stejně jako je tomu u slunečnice.

 

Jak lze třapatkovky množit

Nejjednodušší je zakoupit si nové a již prokořeněné sazenice, které na pozemek vysázíme. Patříte-li ale mezi nadšence, kteří si své oblíbené rostliny množí sami, je nejlepší množení z výsevu. Semena se vysévají v březnu, přičemž osivo klíčí asi po 14 dnech při teplotě 16 °C. Na záhon se pak mladé sazenice vysazují v květnu a při tomto způsobu množení rostliny velmi brzo nasazují na poupata a kvetou.  

Jak nakupovat trvalky

Až budete v zahradních centrech vybírat nové trvalky, je třeba věnovat pozornost několika detailům. To, že kupujeme pouze rostliny zdravé, bez znatelného poškození je asi jasné. Zdravá rostlina má jasně zelenou barvu listu a nejsou na ní patrné žádné skvrny, ani na stonku, ani na listu. Rostliny jsou prosté chorob a škůdců. Pokud při nákupu trvalka již kvete, květ nesmí být nějak deformovaný a barva musí odpovídat danému kultivaru. Velmi důležitým ukazatelem zdravotního stavu jsou kořeny, pokud má totiž rostlina dobře rozrostlý kořenový systém, kořínky začínají vylézat i z odtokových otvorů na dně květináče. Na povrchu substrátu by také neměl být žádný povlak či plíseň.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada