Jak na vánoční vyrábění z ořechů
Vánoce jsou magickým obdobím, kdy se i běžné kuchyňské suroviny stávají něčím víc než jen ingrediencemi do vánočních receptů. Vlašské ořechy jsou toho skvělým příkladem. Po staletí byly ořechy spojovány s věštěním i s dalšími vánočními tradicemi. Jejich čas nastával už v období adventu, kdy se při louskání dětem vyprávěly staré vánoční příběhy a pověsti. Nejznámější tradicí pak je pouštění ořechových lodiček po vodě na Štědrý den, ale vyzkoušejte i věštění s pomocí tajemných oříšků.
1. Lodičky ze skořápek vlašských ořechů
Pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů po vodě je prastará tradice, která však v mnoha rodinách nesmí dodnes o Vánocích chybět. Ořechové lodičky můžete poměrně snadno zakoupit, když ne v kamenných obchodech, tak na vánočních trzích. Ale podle tradice by si měl každý svou lodičku vyrobit sám. Je to docela snadné.
Jak vyrobit ořechovou lodičku na Vánoce
Vyberte pěknou půlku ořechové skořápky do malého množství roztaveného vosku do ní postavte maličkou svíčku, kterou vytvoříte zkrácením obyčejné dortové svíčky. Takové lodičky však bývají poměrně vratké. Mnohem lépe a vyváženě pak plavou lodičky, které si vytvoříte z knotu a roztaveného vosku. Knoty zakoupíte v hobby marketech, ve výtvarných potřebách i na internetu a vosk můžete získat ze zapálené svíčky. Nejlepší je včelí vosk, který krásně voní po medu a rozehřát ho můžete ve větší lžíci nad plamenem svíčky.
Lodičky na Štědrý den společně s celou rodinou nechte plout po vodě ve větší míse nebo v umyvadle.
Jak na vánoční věštbu z ořechových lodiček
- Jestliže se vaše lodička drží u okraje mísy, u břehu, zůstanete příští rok doma.
- Pokud lodička pluje daleko od místa vypuštění, doprostřed mísy, vydáte se na cesty do světa.
- Když svíčka dlouho a dobře hoří, čeká vás šťastný rok.
- Pokud plamen při hoření prská, značí to bouřlivý život.
- Pokud plamen zhasne nebo se lodička převrátí, může to značit nemoc a problémy.
- Lodička, která se při plavbě točí v kruhu, znamená nerozhodnost.
- Pokud lodička dopluje přímo k protějšímu okraji mísy, pak to značí úspěch a štěstí.
2. Tři tajemné oříšky
Na Štědrý den si připravte pro rodinu překvapení v podobě mísy ořechů s věštbou. Rozlouskněte tři ořechy a odstraňte z nich jádra. Jednu skořápku naplňte hlínou, do druhé vložte kousek chleba a do třetí minci. Pak ořechové skořápky zase slepte k sobě. Po zaschnutí lepidla ořechy zamíchejte mezi další ořechy v míse. O štědrovečerní půlnoci si pak každý z rodiny vybere z ořechů na míse jeden...
Co věští tajemné oříšky
- Kdo si vytáhne ořech s hlínou, toho čeká chudoba.
- Chléb ve skořápce značí spokojený život.
- Mince předpovídá bohatství a úspěch.
- Obyčejný ořech znamená, že vás v životě nic překvapivého nečeká.
3. Házení ořechů do ohně
Další vánoční tradicí, i když dnes už téměř zapomenutou, je házení vlašských ořechů do ohně. Svobodné dívky dříve házely ořechy do kamen a podle toho, jak jejich skořápka shořela, si představovaly svého budoucího partnera a manželství. Praskla-li skořápka vesele, znamenalo to šťastný svazek. Můžete to zkusit i vy!
Zdroj: České zvyky a obyčeje, Alena Vondrušková (Albatros, 2004); living.iprima.cz