Zámek Mitrowicz: elegantní a současný

Původní šlechtické sídlo z roku 1565 oplývá neopakovatelným géniem loci. Do dnešní barokní podoby bylo přestavěno v 18. století. Po povodních v roce 2002 se areál dostal do katastrofálního stavu. Náročná rekonstrukce objektu i přilehlého parku začala v roce 2008.

Obnova zchátralého zámku Mitrowicz

Za projektem obnovy stojí dva nadšení kamarádi, kteří se rozhodli památku zachránit a vdechnout jí nový život. Michal Bedřich, manažer zámku Mitrowicz, už deset let řídí každou část citlivé rekonstrukce i běžný provoz areálu. Dozoroval i rekonstrukci téměř dvouhektarové zahrady.  

„Jsem moc rád, že zámek Mitrowicz byl v loňském roce oceněn cenou Fénix za citlivou rekonstrukci historické památky,“ říká Bedřich, který návrhy architektonických prvků svěřil ateliéru Labor 13 a zahrady Atelieru Flera. 

Zámecký park
Info ikona

V zahradě bylo vysázeno na padesát nových stromů a víc než osm tisíc dalších rostlin.

Foto: Atelier Flera

Pěkná a funkční zámecká zahrada 

„Koncepty zámeckých zahrad bývají většinou dost formální, okrasné. My jsme se tady pokusili propojit krásu a funkci dohromady. Místu jsme ponechali jeho vznešenost, ale přidali jsme zákoutí a zážitky pro současného člověka, zahrada tak opravdu po celý den baví, láká a stále něčím překvapuje,“ přibližuje autorský záměr zahradní architekt Ferdinand Leffler z Atelieru Flera. 

„Vydali jsme se cestou přírodního krajinářského parku, navázali jsme na okolní zeleň, výhledy,“ doplňuje kolegyně zahradní architektka Anna Chomjaková. 

Nové cesty, skleník i zámecký altán

Realizace zabrala asi tři měsíce. Předcházela jí důkladná příprava – odvodnění areálu a dendrologický průzkum včetně kácení nemocných stromů. Bylo vysázeno na padesát nových stromů a víc než osm tisíc dalších rostlin. Vznikla nová síť cest, která vede nejen kroky, ale i pohledy. Travnaté plochy vyzývají k pikniku, na místech s nejhezčím výhledem na zámek byla vytvořena posezení. Kuchyňská zahrada byla doplněna o krásný skleník a vyvýšené záhonky.  

„Přibyly i nenápadné atrakce pro děti. Jsou decentní, ale úžasným způsobem rozvíjejí dětskou představivost. Na skále vedle zámku se nachází sad a přibude altán, odkud si užijete překrásný výhled na celý areál i blízkou řeku, letos se dodělávalo přírodní jezírko,“ vypočítává Ferdinand Leffler. 

Kdy přijet na návštěvu zámku Mitrowicz

Zámek a zahradu je možné navštívit během běžné letní sezony, v té době probíhají pravidelné komentované prohlídky interiéru. Část zámku je možné si během roku také pronajmout pro soukromou akci – svatbu či jinou společenskou událost.  

Oblíbené akce pro veřejnost jsou Mariánská pouť (v květnu) s ukázkou tradičních řemesel a Víkend otevřených zahrad (v červnu), což je výjimečná příležitost projít se zahradou s autory konceptu Ferdinandem Lefflerem a Annou Chomjakovou. Více na www.zamekmitrowicz.cz. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada