Tip na výlet: Objevte Krafferovu zahradu s otisky prvorepublikového zahradnictví, která se pod rukama zahradních architektů mění v opravdový poklad

Kráčejte Krafferovou zahradou společně s historií

Krafferova zahrada je poslední velkou zahradou v historickém centru Jindřichova Hradce. Její historie je naprosto fantastická: Byla zřízena pro hraběnku Isabellu Černínovou v roce 1758. Na její podobě se podílel tvůrce zámeckých zahrad v Českém Krumlově Jan Antonín Zinner, o její velkoleposti tudíž není pochyb. Podle dobových popisů víme, že se v ní nacházely ornamentální záhony, fontány, vodní kaskády, stinná loubí, kuželna a spousta dalších prvků typických pro barokní zahrady.

Po velkém požáru města v roce 1801 byla zahrada zničena a už nikdy nebyla obnovena. V polovině 19. století ji získal Ignác Kraffer a jeho rodina zde provozovala vyhlášené zahradnictví. To nabízelo na svou dobu fantastický sortiment rostlin od tulipánů, přes citrusy a kamélie až po okurky. Skleníky a budovy z této doby jsou v zahradě zachované dodnes a čiší z nich pravá atmosféra prvorepublikového zahradnického řemesla. Druhá polovina 20. století znamenala pro Krafferovu zahradu období úpadku a totální devastace areálu. Zahradnictví bylo rodině odebráno, vznikly v něm dva obrovské vytápěné skleníky a v 80. letech byl vybydlený areál opuštěn.

Krafferova zahrada zákoutí
Info ikona

Krafferova zahrada skrývá mnoho příjemných zákoutí k načerpání inspirace. Foto: Karolína Cermanová

Nepřeberné množství trvalek plnilo skleníky a záhony Krafferovy zahrady téměř 20 let

Po roce 1989 byla zdevastovaná zahrada rodině Krafferově v restituci vrácena. Ti ji poté odprodali Městu Jindřichův Hradec a v roce 2003 ji získala do pronájmu trvalková školka Florianus. Zahrada byla v té době zcela zarostlá a připomínala les. Všechno bylo zničené, skleníky rozbité, původní terasy byly zavezené a celá zahrada se proměnila na jednu velkou hromadu materiálu. Přesto se zde podařilo za několik let vybudovat prosperující trvalkovou školku produkující široký sortiment trvalek, trav a bylinek. Některé barokní terasy byly znovu obnoveny a celá zahrada se stala ukázkovou přírodní zahradou s tematickými záhony a vyhledávaným cílem zahradní turistiky. Po 17 letech v roce 2020 trvalková školka Florianus Krafferovu zahradu opustila a nad místem se znovu vznášel otazník.

Krafferova zahrada
Info ikona

Krafferova zahrada kráčí ve stopách své historie a je inspirativním místem pro všechny návštěvníky. Foto: Karolína Cermanová

A jaký je nový příběh zahrady? Můžete ho psát i vy

V roce 2021 se do zahrady zamiloval krajinářský architekt Jan Makovička a svým nadšením nakazil nejenom svou rodinu, ale i přátele. Jako kluk chtěl být archeologem, ochráncem přírody i zahradníkem a nyní pracuje jako krajinářský architekt a tím si plní dětské sny. Založil zahradní a krajinářský ateliér Za Mák v Jindřichově Hradci a převážná část jeho práce se odehrává na venkově, ve volné krajině nebo na místech se zajímavou atmosférou. A tím Krafferova zahrada určitě je!

Tým Krafferovy zahrady
Info ikona

Tým Honzy Makovičky se skládá ze zahradních architektů, zahradníků, floristů a ekologů, kteří chtějí z Krafferovy zahrady vytvořit oázu klidu pro všechny příchozí v samém srdci Jindřichova Hradce.

První vizí a hlavní motivací je zachránit zahradu pro další generace s ohledem na její významnou historii. Pro návštěvníky pravidelně připravují drobné akce a s postupnou obnovou zahrady jich bude nadále přibývat. V plánu je zahradnická prodejna, květinářství nebo krajinářský atelier. Rostliny se tu budou nejenom prodávat, ale také pěstovat a celý prostor bude přístupný veřejnosti, takže se každý bude moct podívat zahradníkům rovnou do kuchyně. Samozřejmě noví majitelé myslí na gastronomické potřeby návštěvníků, a proto chtějí vytvořit malou kavárnu. Míst k posezení s kávou je v zahradě víc než dost.

Naplánujte si návštěvu zahrady v rámci Víkendu otevřených zahrad a celá rodina bude nadšená

Krafferova zahrada bude také opět součástí celostátní akce Víkend otevřených zahrad v termínu 11. – 12. 6. 2022, tak si ji rozhodně nenechte ujít!

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada