Samosběr ovoce: co všechno si vzít s sebou a jak na něj, abyste si sklizeň neznehodnotili

Jak to na samosběru chodí? Jak kde. Většinou je to ale tak, že přijedete, odstavíte auto na nedalekém parkovišti a rovnou jdete česat ovoce. Při odchodu si sklizeň necháte zvážit a zaplatíte patřičný obnos. 

Důležité je vědět, že ne všude můžete přijet tzv. na blind, někde je potřeba se předem objednat. Sadaři tak předcházejí přetlaku sběračů a snaží se udělat maximum pro to, aby stromy se ctí zvládly nápor amatérských česačů. Většinou ale najdete potřebné informace na webových stránkách nebo sociálních sítí jednotlivých sadů. Stejně tak tam najdete informaci, zda mají k dispozici vybavení k zapůjčení. Doporučujeme si ho ideálně zarezervovat, pokud to provozovatel umožní, protože teď je zájemců o samosběr tolik, že často nevyjde na všechny. 

 

Co si s sebou vzít na samosběr jablek

Asi nejdůležitější jsou vlastní nádoby: přepravky, bedýnky, koše, kyblíky nebo plátěné tašky. V největší nouzi si vystačíte i s pevnými igelitovými taškami, ale ovoci se v nich nebude ani trochu líbit (nehledě na jejich malou nosnost). Ve většině sadů pěstují zákrsky, takže dosáhnete až téměř na vrchol stromu rovnou ze země, štafle tedy potřebovat nebudete. Pro jistotu si s sebou můžete přibalit česáček.

Nepodceňte ani oblečení (lepší jsou dlouhé kalhoty a pevné boty, případně holinky, když je po dešti), zahradnické rukavice a pořádnou svačinu. Samosběr je minimálně na pár hodin a byla by škoda, kdyby vás z něj vyhnal hlad.

Rozhodně nezapomeňte na peníze, v řadě sadů je možné za samosběr zaplatit kartou, ale tuto informaci si vždy předem ověřte.

 

Jak trhat jablka, abyste je neznehodnotili

  1. Trhejte jen zralé pěkné plody, pozor na nahnilé kousky (je dobré jablka doma přebrat a zkontrolovat jejich kvalitu, každé nahnilé velmi rychle nakazí své sousedy v košíku)
  2. Pro trhání si vyberte slunečný suchý den a na samosběr vyrazte, jakmile oschne ranní rosa.
  3. Každé jablko vemte do ruky a lehce prsty zatlačte na konec stopky. Mělo by se snadno oddělit od větve. Plody rozhodně nervěte silou, hrozilo by jejich poškození (nebo stromu).
  4. Pro uskladnění jsou vhodnější plody se stopkou, bez ní snadno a rychle zahnívají.
  5. S jablky zacházejte jako s pokladem, v žádném případě jimi nijak neházejte a k ostatním je pokládejte opatrně. Cílem je mít zdravé plody bez otlaků a potlučení, jen tak mají šanci vám doma pár týdnů až měsíců vydržet.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada