Jak usušit řezané růže, aby si co nejvíce zachovaly barvu: se sušením neotálejte, radí floristé

Předně je třeba se oprostit od pověr, podle nichž byste neměli mít doma sušené květiny, protože prý přinášejí smutek nebo smrt. Podle některých zdrojů to platí jen pro zavěšené rostliny, podle jiných obecně pro všechny. Nevěřte tomu. Je sice pravda, že se ze sušených růží (ale i dalších květin) může stát za čas tzv. lapač prachu, ale i to lze snadno vyřešit. 

Sušit růže začněte v den, kdy je dostanete

Jak tedy růže usušit? Klíčem k úspěchu je na nic nečekat a růži nebo růže začít sušit co nejdříve. Klidně už v den, kdy je dostanete. Předem si však ujasněte, jak je budete chtít po usušení použít. Budou všechny pohromadě v jedné váze, nebo je plánujete doplnit dalšími rostlinami nebo ozdobnými prvky? 

Ptáme se proto, abyste věděli, že po usušení celého svazku růží od sebe půjdou jednotlivé růže už špatně oddělit (nebo je přitom poškodíte). Pokud vám to nevadí, v pořádku. V opačném případě od sebe růže před sušením oddělte. Sušit je můžete třeba po třech kusech, zvlášť když jim odstraníte listy. 

Růže sušte ve tmě nebo zabalené do novin

K sušení si vyberte jen zdravé, tj. škůdci a chorobami nenapadené rostliny. Podle floristů je lepší stonky růží před sušením odlistit (ale není to nutné), svažte je po pár kusech k sobě pomocí lýka nebo provázku a zavěste do volného prostoru květy dolů

Ideální je hodně tmavé místo s dostatečným prouděním vzduchu. Dříve se k tomuto účelu využívaly hlavně půdy. Pokud byly takové prostory světlé, balily se růže do několika vrstev novin, aby k rostlinám nemělo světlo přístup. Sušit nechte růže dva týdny až měsíc. 

Usušené růže zafixujte sprejem na suché květy

Krásu růží si můžete po jejich usušení pojistit sprejem na sušené květiny, který zakoupíte bud' v květinářství, nebo v zahrádkářských či floristických potřebách. Tento sprej zajistí růžím delší životnost, zamezí jejich drolení a podpoří stálost barev

Na některých zahradních chatech se doporučuje i klasický lak na vlasy, který by měl být ale neparfémovaný (to co vám na něm teď voní, se může na růžích za čas stát nepříjemným). A jak se vyhnout zbytečnému prachu na růžích? Stačí je občas proudem vzduchu, např. z fénu, trochu očistit. 

Které růže jsou k usušení nejvhodnější

Tímto způsobem si můžete usušit jakoukoli růži, ne u všech bude ale výsledek dokonalý. Řeč je o barvě jejich květů. Nejpůsobivější jsou totiž tmavě červené usušené růže, jejichž květy pomaleji blednou. Bílé růže naopak při sušené získají trochu nažloutlý, okrový až hnědý odstín. 

Zdroj: autorka a florea.cz 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada