Strašidelný kvíz: co všechno víte o svátku Halloween? Vyzkoušejte si své znalosti

Halloween
Info ikona

Dejte Halloweenu šanci, děti dlabání dýní a strašidelné historky přímo zbožňují a kdy jindy se alespoň trochu bát, když ne o Halloweenu?

Kde se Halloween vůbec vzal? Vše začalo v Irsku

Nejvíce je Halloween rozšířený v anglicky mluvících zemích a slaví se 31. října. U nás se tento svátek stále ještě tolik neuchytil, nicméně jeho obliba stoupá, a to především v případě, že doma máte malé děti. Není totiž lepší trávení volného času, než dlabat společně dýni. Tato činnost je velmi kreativní a baví dokonce i puberťáky. Historie Halloweenu sahá do Irska, ke Keltům, kteří v noci z 31. října na 1. listopadu slavili konec léta a příchod nového roku. Při oslavách hořely ohně a lidé se převlékali do různých převleků, což ostatně trvá až dodnes. Místo ohňů ale zapalujeme svíčky ve vydlabaných a strašidelných dýních.

Hranice mezi světem živých a mrtvých je tento den velmi tenká

Klasickou a poměrně příjemnou tradicí je dlabání dýní, na které se vyřezávají různé strašidelné či legrační obličeje. Doprostřed dýně se pak umisťuje svíčka, která by se měla zapálit právě v noci 31. října, a která nahrazuje dřívější velké ohně. Kromě různé strašidelné výzdoby v podobě pavouků, pavučin a kostlivců se tuto noc vyprávějí různé strašidelné až hororové příběhy, které právě v tuto dobu mají tu správnou atmosféru. I u nás se již konají různé halloweenské průvody, kde nejen děti soutěží o nejlepší masku. V zemích, kde se Halloween slaví běžně, se chodí po setmění koledovat, tato tradice se ale u nás zatím nějak neuchytila a s největší pravděpodobností si nějaké to koledování necháme až na Mikuláše či Velikonoce.

Jak postupovat a co se v kvízu dozvíme

Ať už jste milovníci Halloweenu nebo ho moc rádi nemáte, zkuste si náš kvíz, kam jsme ukryli celkem 10 tradic a symbolů, které se pojí s tímto americkým svátkem. Možná se dozvíte spoustu zajímavých informací a pochopíte, že Halloween, nejsou jen vydlabané dýně, ale jeho význam je mnohem hlubší, podobně jako naše Dušičky. Ať už váš výsledek dopadne jakkoliv, hlavním cílem kvízu je vás pobavit a odvést pozornost od běžných, denních starostí. Pokud se nám to alespoň trochu povede, pak byl úkol splněn. A máte-li doma malé děti, nebo i puberťáky, kteří sedí pouze u počítače, nakupte dýně a zapojte je do společného dlabání. Uvidíte, že je to bude bavit a alespoň na chvíli zapomenou na technické vymoženosti současné doby.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada