Úchvatné květinové dekorace z dýně: neutrácejte zbytečně a vytvořte si aranžmá z vlastní zahrady. Postup krok za krokem

Proč použít zrovna dýni? No, je přece podzim….

Dýni použijete jako květináč, do kterého naaranžujete vše, co vám roste na zahradě, přečnívá od souseda nebo najdete při procházce parkem. Vhodného materiálu je teď všude kolem dostatek, stačí mít jen trochu fantazie a uvidíte, že vás toto tvořivé umění bude i bavit. Aranžmá z dýně vám zabere jen trochu času, ale okrasu a radost bude dělat hodně dlouho. Dodržte jen pár dobře míněných rad a každý vám vaše dílo bude závidět.

Jak si vyrobit podzimní dekorace z dýně

Podzim je na množství variabilního materiálu velmi štědrý, kromě rostlin lze použít různé větvičky, šišky, šípky, jeřabiny či jiné plody, květenství okrasných travin, odkvetlé trvalky, mech, zkrátka využijete úplně všechno, dokonce i prázdnou ulitu od hlemýždě.

Kromě pěkně tvarované a pokud možno pravidelné dýně, pěkná je třeba Hokaido, a rostlin, potřebujete také aranžovací hmotu na živé rostliny (zelené barvy), zahradnické nůžky a kousek celofánu nebo igelitový sáček.

Jak na to: dodržte těchto 5 kroků a dílo bude dokonalé

1. Nejprve z dýně odřízněte horní část se stopkou, přičemž tuto jakousi „pokličku“ nevyhazujte, ještě ji využijeme. Dýni pořádně vydlabejte dýňová semínka určitě nevyhazujte, můžete si jich pár schovat pro výsev na příští rok, přeci to nebudete kupovat nebo je omýt, osušit a upražit, čímž získáte vynikající a hlavně zdravou pochoutku.

2. Používáte-li živé rostliny, aranžovací hmotu nechejte pořádně nasáknout vodou a to tak, že ji postavíte na hladinu do dostatečně velké nádoby či kyblíku a necháte samovolně klesnout ke dnu.

3. Do vydlabané dýně vložte celofán nebo igelitový sáček a přečnívající okraje ustřihněte. Díky této bariéře totiž nebude docházet k předčasnému zahnívání dýně.

4. A teď to nejlepší: začněte aranžovat, jako první umístěte větší květy a až po té doplňujte ostatní materiál, velmi hezký je třeba břečťan, který můžete nechat volně přepadávat z horního okraje dýně. Jakmile budete mít rostliny a další materiál umístěné v aranžovací hmotě, vezměte si špejli nebo nějaké dřívko a zapíchněte mezi ně horní část dýně se stopkou, získáte takovou čepičku.

5. Vhodné rostliny pro aranžování jsou astry, hvězdnice, růže, květenství hortenzie, květenství travin, plody jeřabin, hlohyně, šípky, šišky, především smrkové i borové, pestrobarevné keře jako jsou brsleny, větvičky pokryté lišejníkem, atd.

Jak se o vytvořené aranžmá z dýně starat?

Ať už si své dílo vystavíte doma na stůl nebo umístíte někde venku, vždy musíte jen doplňovat vodu a to v takovém množství, aby se opět nasákla aranžovací hmota, kterou zde máte umístěnou. To, zda je třeba zalít, poznáte dle toho, že do aranžmá strčíte prst, sáhnete na hmotu, a je-li suchá, zalijete. Aranžmá z dýně vám vydrží velmi dlouho, a jakmile třeba dýně začne zahnívat, můžete jen vyndat rostliny i s celofánem a přemístit je do nové dýně. Vyměňovat můžete také jednotlivé rostliny, některé z nich totiž mohou uvadnout dříve, než ostatní.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada