Kvetoucí rostliny do ložnice nepatří: musíte jim nejen v ložnici poskytnou pečlivou péči, jinak mohou negativně ovlivnit vaše zdraví

To, zda je moudré mít v ložnici, kde spíte, pokojové rostliny, není tak úplně jasné. Nicméně, při použití vhodných druhů a dodržení určitých zásad to možné určitě je, protože pozitivní vliv na naši náladu a psychiku je u pokojových rostlin zřejmý a potvrzený. Mezi zelenými rostlinami se vám lépe dýchá, protože odpařují vodu a zlepšují tak klima v místnosti.

Pokojové rostliny čistí vzduch, ale mohou být i nebezpečné pro vaše zdraví

Především pokojové rostliny okrasné listy, dokáží ze vzduchu pohlcovat škodliviny, například oblíbený fíkovník drobnolistý. Podobně fungují také tchýnin jazyk, philodendron či ledviník. Pamatujte ale na to, že rostliny sice díky fotosyntéze, jako vedlejší produkt vyrábí kyslík, díky kterému se vám dobře dýchá, ale v noci naopak vám kyslík odebírají. V noci vylučují naopak oxid uhličitý, který ve vysoké koncentraci může způsobovat bolesti hlavy. Z tohoto důvodu je důležité pravidelné větrání v ložnici, rostliny nedávat příliš blízko lůžka a ani jich v místnosti nemít příliš velké množství.

Na aromatické, kvetoucí rostliny rovnou zapomeňte: jinak si vážně koledujete o zdravotní problém

Co se týče výběru vhodných rostlin, vhodné jsou všechny rostliny okrasné listem, takže již zmíněné fikusy, dračince, tchýnin jazyk, zamiokulkas, který se hodí do úplného stínu nebo třeba diefenbachia. V bezpečné vzdálenosti od postele splní stejnou funkci i kaktusy či sukulenty, i zde fotosyntéza probíhá. Určitě ale zapomeňte na všechny kvetoucí rostliny, které jsou navíc vonné. Ty nemají v ložnici co dělat, protože především v blízkosti postele mohou způsobovat alergii. Příliš aromatické rostliny v ložnici působí rušivě a mohou způsobit bolesti hlavy, platí to třeba i o levanduli, kterou sice všichni milují, ale čeho je moc, toho je příliš.

Pozor na spory plísní v půdě a na prach

Často se stává, že půda v květináči u pokojových rostlin plesniví a spory plísní nejsou pro váš klidný spánek určitě nic dobrého. Takže, abyste se vyvarovali tohoto rizika, pěstujte rostliny v hydroponii, tzn., pouze v živném roztoku, bez přítomnosti zrnka půdy. Rostlinám to prospívá a vy tak neriskujete rozvoj alergie. Máte-li v ložnici rostliny s většími listy, pravidelně z listů odstraňujte prach. Použít můžete obyčejný, vlhký hadřík, nebo lze běžně zakoupit speciální, vlhčené ubrousky, které listy nejen očistí, ale rovnou i vyživí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada