Většina lidí dělá stále stejnou chybu u odkvetlých květů levandule: ta pak pokvete málo, nebo vůbec. Levanduli klasnatou včas zazimujte

Levandule korunkatá
Info ikona

Levandule korunkatá je teplomilná a musíte ji včas před mrazy chránit přenesením do prostor, kde nemrzne

S levandulí je to někdy složité, především co se týče doby jejího řezu. Stačí to jednou splést a tato oblíbená aromatická bylinka vám to dá pěkně najevo, buď pokvete málo, nebo vůbec nebo dokonce na jaře neobrazí. Právě u levandule platí, že méně je více.

Kdy stříhat levanduli

První řez levandule je vždy na jaře, kdy se z keře odstraňují jednak veškeré namrzlé a suché výhony a jednak všechny výhony, které keř zbytečně zahušťují. Seříznout ji v této době, kdy nehrozí žádní mrazy, můžete klidně i více, čehož se využívá hlavně ve chvíli, kdy ji chcete nějak vytvarovat. Po prořezu levandule ocení přihnojení, a to budˇ hnojivem přímo pro levandule, nebo hlavně ta s vyšším obsahem dusíku, aby se nám pěkně zazelenala.

Druhý řez levandule je po odkvětu, v létě, ale tento řez je méně razantní. Většinou při něm odstřihujeme odkvetlé květy a rostlinu seřízneme méně, protože stihne ještě jednou vykvést. Květů sice bude méně, ale důležité je, že budou. Na podzim už ale nechte nůžky ležet a ponechte veškeré řezy levandule zase až na jaro.

Proč je výhodné nechat odkvetlé květy na levanduli?

Zapomenuté odkvetlé květy na levanduli již ponechte, jednak jsou odkvetlé výhony dobrou zimní ochranou a jednak na podzim i v zimě potěšíte ptáky, především stehlíka, kteří semínka nejen levandule milují. Všechny kvetoucí výhony z předchozího roku tedy seřízněte na krátké pahýly až brzy na jaře, jakmile pomine nebezpečí silných mrazů.

Je nutné levanduli zazimovat nebo ne: záleží jaký máte druh

Nepřesnosti okolo nutnosti zazimování levandule mezi zahradníky stále kolují a je tedy dobré to jednou provždy objasnit. Hodně záleží na tom, zda máte na zahradě či v nádobě levanduli úzkolistou či lékařskou nebo levanduli korunkatou. Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) naše zimy zvládá dobře a můžete ji, za určitých podmínek, ponechat na zahradě. Velmi ocení, především nově vysazené rostliny, pokud ji před silnými mrazy přikryjete chvojím či bílou netkanou textilií, která propustí světlo, ale ochrání rostlinu před mrazem. Pokud by se přede jen stalo, že na jaře, po odzimování levandule bude dost větviček odumřelých, stačí najít první rašící listy a nad nimi výhon sestřihnout. Levandule velmi rychle obrazí a nepoznáte, že na jaře byla malá nehoda. U levandule korunkaté (Lavandula stoechas), které se říká také levandule francouzská, ouškatá či klasnatá, je situace jiná. Tento druh levandule totiž naše zimy, byť jsou poměrně mírné, nezvládá a proto, jakmile hrozí nižší teploty ji musíte včas přenést do tepla, například do garáže, sklepa. Levanduli korunkatou opět vyndáte ven až na jaře, v době, kdy ji nemohou ohrozit mrazy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada