Květinový kvíz: ukažte, jak se vyznáte v řezaných květinách z květinářství a buďte připraveni nejen na Den matek

Jak na řezané květiny, aby co nejdéle vydržely

O tom, jakou péči je nutno věnovat danému druhu květiny, by vás měl poučit již prodávající v květinářství. Jakmile si vyberete květiny, květinářka vám je uváže buď do kulaté či jednostranné kytice a po pevném úvazku seřízne stonky jednotlivých květin. A právě zde, při řezu stonků, se pozná opravdový florista, který svému řemeslu rozumí. Máte-li totiž kulatou kytici, znamená to, že všechny stonky jsou seříznuty na stejnou délku. Správně by taková kytice měla po uvázání sama stát na stoncích. Máte-li jednostrannou kytici, většinou uprostřed s nějakým výrazným květem, stonky nemohou být sestřihnuty na stejnou délku, protože jednotlivé květy jsou uspořádány sestupně. Někteří neodborní „floristé“ tedy i jednostrannou kytici sestřihnou nůžkami rovně, a to je chyba. Stonky většiny květin, kromě chryzantém, se seřezávají dlouhým, šikmým řezem, ale často to prodavači urychlí a vše sestřihnou nůžkami rovně. Počítejte tedy s tím, že jakmile přijdete s květinami domů, je třeba je znovu seříznout dlouhým šikmým řezem, aby se mohly pořádně zásobit vodou.

Jak poznám kvalitní květinářství: podle několika zásad

V dnešní době není zase tak snadné, nalézt opravdu kvalitní květinářství. Jak poznáte, že jste v rukách opravdových profíků, a ne nějakých rádoby floristů? Tak za prvé, jakmile vstoupíte do květinářství mělo by zde být čisto. Květiny ve váze musí být v čisté vodě, ta nesmí nikdy zapáchat a květiny musí být ošetřené. To, že by obsluha měla být čistě oblečená a milá, je samozřejmostí, ale díky jedné věci poznáte, že vás obsluhuje odborník. Ke každé kytici byste totiž měli automaticky dostat výživu pro květiny, takový malý pytlíček, který doma vysypete do vázy s vodou a který díky v něm obsaženým látkám prodlouží životnost květin. Pokud vám tuto výživu automaticky ke kytici nedají nebo dokonce za ní chtějí zaplatit, najděte si příště jiné květinářství, kde za své peníze získáte odpovídající služby.

Pozor na narcisy

Narcisy jsou velmi oblíbené cibuloviny a také se často kupují v květinářství jako řezané květiny. Dejte si ale pozor, pokud chcete narcisy kombinovat s jinými rostlinami v jedné váze, narcisy totiž roní ze svých stonků průhledný sliz, který doslova „otravuje“ vodu ve váze a tím snižuje životnost ostatních květů.

Květinový kvíz ukáže, zda ve vás dřímá florista

V našem květinami provoněným kvízu jsme ukryli 10 řezaných květin, které běžně můžete zakoupit v květinářství. Předpokládám, že většinu z nich budete znát, ale některé, byť jste je již v nabídce viděli, nebudete možná umět pojmenovat. Zkuste si tedy, jak na tom doopravdy jste.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada