Letos si vysaďte diamant mezi muškáty Mini Czech: co tento speciální muškát potřebuje a co vám naopak neodpustí. Krásný je i tulipánokvětý

Mini muškát nebo tulipánokvětý jsou u nás rarita

Muškát, pelargonie nebo také čapí nůsek, to vše zahrnuje jednu jedinou rostlinu, která je stále ta nejoblíbenější pro pěstování na našich balkonech, terasách či okenních parapetech. Vždyť co by to bylo za vesnické stavení, kdyby na okně nebyl květináč s muškáty? Věděli jste ale, že mezi těmi klasickými, které běžně pěstujeme, se najde i nejmenší muškát, který v roce 1976 vyšlechtil český šlechtitel pan Bradna? V tu dobu se z našich končin tento mini kultivar ztratil a objevil se zase až nedávno. Jelikož se jedná o jakousi raritu, rostliny měří zhruba 15 cm, není mini muškát snadné zakoupit, hledat musíte na internetu, na speciálních výstavách či mezi pěstiteli a sběrateli muškátů, kteří vás již nasměrují. V zahraničí je situace s muškáty zcela jiná, zde existuje mnohem více druhů a kultivarů, například takový muškát tulipánokvětý, jejichž květ se zcela nerozvine a tím připomíná zmíněný tulipán. Kromě tvaru květu má i  neobvyklou barvu, zvenku je květ bílý a uvnitř růžový nebo červený.

Mini muškáty jsou stále raritou
Info ikona

Mini muškáty jsou stále raritou mezi muškáty, ale to jim nic neubírá na atraktivnosti

Mini muškát má stejné nároky jako běžné druhy

Mnoho pěstitelů má obavy, že tato mini verze klasického muškátu bude mít nějaké speciální nároky na pěstování. To je ale omyl, stále se jedná o muškát, a tudíž má i stejné požadavky na pěstování, jako jeho velcí bratři. Muškáty pochází z Jižní Afriky a jedná se vlastně o sukulentní rostliny, díky tomu také tak dobře zvládají plně osluněné polohy. Rostou a kvetou tam, kde se některým rostlinám moc nedaří. Chcete-li tedy pro muškáty, a nejen pro tento mini muškát, to nejlepší, dopřejte jim hlavně hodně slunce a minimum vody, a to až do období květu.

Jak správně pěstovat muškáty

Muškáty kromě slunce vyžadují propustný písčitý substrát, který můžete zakoupit ve většině zahradnictví. Co se týče živin, muškáty preferují hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku, pouze s malým obsahem dusíku, jinak budou rostliny přerostlé. Takto pěstované muškáty pak mají krásný, kompaktní vzrůst a kvetou bohatě celou sezónu.

Ochraňte je před deštěm a dobře je zazimujte

Jak již bylo řečeno a s ohledem na jejich původ, je nutný dobrý výběr stanoviště. Je dobré, pokud je dokážete ochránit před deštěm, ten totiž v době květu způsobuje jejich uhnívání a tím dojde k celkovému znehodnocení rostliny. Častým problémem bývá také správné zazimování, především pro druhy s barevnými listy nebo s nižším obsahem chlorofylu. Světlé listy totiž jsou mnohem více citlivé na množství světla přes zimu, takže pokud takové druhy umístíte do tmavé místnosti, často zimu nepřežijí.

Mini muškáty se hůře množí

Muškáty se běžně množí řízkováním, je to ten nejjednodušší způsob, jak získat více rostlin. U běžných druhů s odběrem řízků není problém, ale u jejich mini verze je to horší, protože celá rostlina měří pouhých 15 cm a rozpětí mezi jednotlivými patry je pouze 1-2 mm. Když už se vám podaří řízek odebrat, dalším problémem je jejich horší zakořeňování. Jelikož mají barevné listy, mají také málo chlorofylu a jsou tak náchylnější na choroby a škůdce. Toto všechno je také důvod, proč jsou mini muškáty dražší než klasické druhy. Patříte-li ale mezi sběratele a milovníky muškátů, neměl by vám tento malý krasavec ve sbírce chybět.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada