Komunitní zahrada Centra Černý Most stále přijímá nové členy. „Nebuďte sami a přijďte mezi nás“, vzkazují stávající členové. Zažijete spoustu zajímavých věcí, třeba poctivé medobraní

Ti, co mají to štěstí a mohou pěstovat ovoce a zeleninu na svých zahradách zřejmě nikdy nepochopí, jaký slastný pocit může zažívat člověk žijící v paneláku, když si může i ve městě vypěstovat svoje rajčata, utrhnout čerstvé jablko ze stromu nebo si přinést čerstvé bylinky do salátu. A právě tento pocit zažívají členové komunitní zahrady, která se nachází hned u Centra Černý Most na původně nevyužívaném, zatravněném pozemku o rozloze 800 m2. Tato, ale i ostatní komunitní zahrady, nefungují jen jako místo, kde si vypěstujete svoji zeleninu, ale jsou také zdrojem poznání a smysluplného trávení volného času. Právě komunitní zahrada je výbornou možností pro ty z vás, kdo jste sám, nemáte si doma s kým popovídat a komu se svěřit. Stačí k tomu jen jediné, stát se dalším členem komunity a společně sdílet své zážitky.

Jak si vyrobit nádherný květinový věnec z řebříčku, třapatkovek i makovic: postup krok za krokem s fotonávodem

www.nkz.cz

Jak komunitní zahrada na Černém Mostě vznikla?

Komunitní zahrada Centra Černý Most byla slavnostně otevřena a představena veřejnosti dne 7.9.2023 a u jejího zrodu byla také nadšená zahradnice a milovnice rostlin Katarína Hrušková z Centra Černý Most, která dokázala přesvědčit vedení Centra a na nevyužívané ploše mohla vzniknout komunitní zahrada s vyvýšenými záhony. Na vzniku se dále podílela také společnost Kokoza, která stojí za zrodem dalších komunitních zahrad po celé ČR. Celkem zde zatím vybudovali 30 vyvýšených záhonů na ploše 45 m2 a počítá se s dalším rozšiřováním plochy. Nyní má komunita 36 členů a zájem o členství stále stoupá, protože lidé žijící ve městě konečně pochopili smysl komunitní zahrady. Mezi členy jsou tak nejen celé rodiny, ale hlavně maminky s dětmi a senioři, a právě díky tomu dochází k úžasnému propojení všech generací.

Jak se zbavit škůdců na zahradě? Stačí snadný trik s bramborovou natí a škůdce ze zahrady vyženete

www.nkz.cz

Co na zahradě najdeme

Kromě vyvýšených záhonů, které buď patří konkrétnímu členu nebo celé rodině, nebo jsou naopak společné, např. bylinky, se zde nachází unikátní tříkomorový kompostér, kde mohou členové kompostovat bioodpad z domácnosti. Jak uvádí paní Katarína Hrušková z Centra Černý Most, tříkomorový kompostér umožňuje zpracovat bioodpad cca 50 rodinám, a odkloníme tak ročně až 3 000 kg biodpadu, který se dál využije v rámci komunitní zahrady.V zahradě mají také bylinkové záhony, ovocné a jedlé keře a vlastní včelstvo.

Suchomilné záhony se těší velké oblibě: vyberte ty správné druhy rostlin a v období sucha zůstaňte naprosto v klidu

www.nkz.cz

Na své si zde přijdou i děti

I z toho důvodu, pokud bydlíte v bytě a vaše děti nemají možnost u babiček a dědečků utrhnout si vlastní jablko nebo ochutnat rybíz přímo z keře, byste o členství v komunitní zahradě měli přemýšlet. Zde, na Černém Mostě mají děti k dispozici smyslový chodníček neboli bosou nohu, ta je prý velmi oblíbená a také spoustu edukačních prvků, především hmyzodům, kde se dozví spoustu zajímavého.

Proč se broskvoni deformují listy: na vině nemusí být pouze kadeřavost

www.nkz.cz

Jaká pozitiva komunitní zahrada přináší?

Kromě sousedského setkávání, které má pozitivní účinek na naši psychiku, se jedná především o podporu zeleně a biodiverzity ve městě, a to díky pestré skladbě rostlin. Je zde také využívána dešťová voda, kdy pomocí svodů ze střechy Centra je svedena do retenčních nádrží a využita na zalévání. Dochází tak k vyšší absorpci CO2 a ochlazování okolí. V zahradě je úl s včelstvem a pro včely i další opylovače se na zahradě pěstuje řada medonosných rostlin.

Jak pěstovat smil italský: bylinka, která svou vůní připomíná maggi nebo koření kari, je i všestranná léčivka

www.nkz.cz

Pěstuje se dle zásad permakultury

Komunitní zahrada Centra Černý Most se snaží souznit s přírodou, a proto pěstování plodin je většinou dle zásad permakulturního pěstování. To, že se zde nepoužívají chemické prostředky a využívá se každého volného prostoru k pěstování rostlin je samozřejmostí. Aplikují zde například pěstování ve stylu severoamerických indiánů Tři sestry neboli indiánskou milpu, kdy zde pěstují jako polykulturu kukuřici, fazol a dýně nebo tykve.

Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: za krásou, poznáním i pohádkami do Průhonického parku a zámku, kde se zabaví celá rodina

www.nkz.cz

Jak se stát členem komunitní zahrady Centra Černý Most

Už nechcete být sami? Chcete si vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či bylinky, ačkoliv bydlíte v bytě? Bydlíte poblíž Prahy 9? Pokud jste na všechny otázky kývali hlavou, tak na nic nečekejte a staňte se dalším členem komunitní zahrady. Jak říká paní Katarína Hrušková, je to snadné, pro letošní rok stačí kliknout na tento link: https://rb.gy/0ssob2, kde vyplníte přihlášku ke členství a pak jen čekat, až se vám ozvou přímo ze zahrady. K přístupu do samotné komunitní zahrady pak obdržíte čip na vaše jméno a cesta k navázání nových přátelství a vlastnoručním výpěstkům je vám otevřená.

Jak pěstovat červenou řepu? 6 důležitých zásad, abyste měli krásné bulvy. Z této zdravé zeleniny si připravte chutnou pomazánku

www.nkz.cz

Medobraní není jediný zážitek

Na komunitní zahradě toho můžete zažít hodně, občas se zde konají různé akce pro veřejnost, Centrum Černý Most zajišťuje pro členy zahrady edukativní workshopy, například v březnu 2024 zde byl workshop na téma kompostování. Já jsem měla to štěstí, že mě paní Katarína pozvala na letošní Medobraní. Včelky se opravdu činily, protože jsme stočili velké množství medu. A je opravdu výborný! Patronem celé akce byl známý včelař Augustin Uváčik, který nás velmi poutavě seznámil se životem včel, prozradil, co včely mají, a naopak nemají rády a provedl nás samotným procesem stáčení medu, od vyndání a přípravy plástve až po samotnou ochutnávku. Ale o včelách a medu si na našich stránkách povíme zase příště, budete koukat, co všechno jste možná o včelách vůbec netušili.

 

Komunitní zahrada Centra Černý Most nabízí nejen možnost vlastnoručních výpěstků..

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada