Bzučící kvíz: Co možná nevíte o včelách? Otestujte své včelařské znalosti v našem kvízu

Jak jsou včely užitečné: vůbec nejde o med

Když se řekne včela, většině z nás se vybaví hlavně med. Ale produkce medu není to hlavní, proč včelám musíme podstrojovat a na svých zahradách si jich vážit. Jde hlavně o to, že jsou to především opylovači a jsou tak důležité pro náš život. Jakmile by včely zcela vyhynuly, došlo by k velkému narušení potravního řetězce nejen lidí, ale i zvířat. Tou nejčastější a také nejznámější je včela medonosná, kterou si lidstvo chová již od starověku.

 

Tohle jste o včelách určitě nevěděli: vše prozradí tvar hlavy

Ačkoliv si myslíme, že o včelách víme spoustu věcí, určitě se najde něco, co jste o nich ani netušili. Věděli jste třeba, že jednotlivé včely poznáte dle tvaru hlavy? Včelaři tvrdí, že včelí matka má hlavu ve tvaru srdce, trubec má hlavu ve tvaru kruhu a dělnice má prý hlavu ve tvaru trojúhelníku. Určitě si také vybavíte, že jakmile vám dá včela žihadlo, zaplatí za to svým životem. Věděli jste ale, že včelí matka po bodnutí neumře, protože na žihadle nemá zpětné háčky a tím pádem může zadeček z kůže zase vytáhnout? Je to tak uzpůsobeno proto, aby mohla klást vejce.

Co se dozvíte v našem kvízu

Kvíz, který je tentokrát zaměřen na včely, bez kterých by naše zahrady pomalu umřely, vás má nejen případně poučit, ale také pobavit. Po jeho vyzkoušení se tak na tento bzučící hmyz možná budete koukat úplně jinýma očima, už to nebude jen obyčejná včelka, za kterou jste je doposud měli. Dělejte tedy vše pro to, abyste je na své zahradě udrželi, dokonce i ve městě, kde máte „pidibalkon“, můžete včelám nabídnout nějakou kvetoucí rostlinu, které neodolají. Tak a teď, pojďme na to.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada