Hlemýždi zpracovávají různé rostlinné zbytky, čímž zahradu obohacují o humus
Jak vypadá hlemýžď: rozhodně to není žádný slimák
Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je náš nejznámější druh, patří mezi bezobratlé živočichy a u nás patří k největším volně žijícím suchozemským plžům. Na rozdíl od slimáka má žlutohnědou, pravotočivou ulitu s tmavými proužky, která ho chrání. Kromě mechanické ochrany těla slouží ulita jako ochrana před sluncem a umožňuje hlemýžďům přečkat období sucha tak, že se zazátkují. Na hlavové části má hlemýžď dva páry tykadel, přičemž na delším páru jsou umístěné oči a na kratším má orgány hmatu a čichu. V ústním otvoru je radula, jakási škrabka, kterou strouhá potravu. Pohyb zajišťuje svalnatá noha vylučující sliz.
Co jí hlemýžď: díky potravě dokáže vytvořit humus
Potravu „strouhá“ hlemýžď radulou, živí se velmi drobnými živočichy nebo rostlinami. Díky tomu, že radula funguje jako škrabka, dokáží z kamenů, půdy, kůry nebo zdiva seškrábat sinice, řasy, lišejníky a mechy a proměnit je v humus. Funguje to podobně, jako když si pořídíte různé šneky do akvária, kde vám čistí stěny od různých nánosů. Živí se listy a květinami různých druhů bylin. Výjimečně si pochutnají i na salátech, a to ještě v případě, kdy nemá žádnou jinou potravu, nepatří však k významným škůdcům. Denně zkonzumují tolik potravy, kolik sami váží. Požírá také hnijící ovoce a zeleninu, která spadne na zem, čímž se podílí na očistě zahrady. Hlemýždi jsou součástí jídelníčku některých ptáků nebo žab, které je konzumují i s ulitou.
Jak se zbavit hlemýžďů: nalákejte přirozené nepřátele
Pokud vám hlemýžď na zahradě z nějakého důvodu zkrátka vadí, není to stále důvod k tomu mu ubližovat a zabíjet ho. Jestliže se tak tedy stane, stačí hlemýždě jednoduše posbírat a odnést jinam, kde vám nebude vadit, třeba na louku za domem. Vzhledem k rychlosti jeho pohybu je hodně malá šance, že se vrátí zpět.
Nalákejte na zahradu jeho přirozené nepřátele, jako jsou hlavně ježci a ptáci, kde především straky, vrány, sojky nebo špačci hlemýžděm nepohrdnou. Chovejte slepice, kuřata, nebo rozdrobte po zahradě vaječné skořápky. To vše rozhoduje o tom, zda se hlemýžď bude chtít pohybovat na vaší zahradě.
Ulity ponechejte na zahradě: ubytují se v nich včely samotářky
Jestliže najdete na zahradě prázdné ulity od hlemýždě, neničte je. Jiní živočichové, například včely samotářky si v nich hledají nové domovy. Nejlépe, pokud jsou ulity umístěné v bezpečí, někde v polostínu, třeba pod okrasnými keři. Vám zde vadit nebudou, a jiní to uvítají.
Ulity hlemýždě ze zahrady nevyhazujte a neničte, často se v nich totiž ubytuje různý hmyz, například včely samotářky
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.