Na co se dá použít levandule: vyrobte si dekorační mýdlovou kouli. Koupelně propůjčí romantickou vůni

Levandule, oblíbená aromatická bylinka ze Středomoří, symbolizuje v našich představách přirozenou vůni čistoty a svěžesti, ale také venkovskou romantiku. Levandule je krásná jako zahradní rostlina, která na záhonech skvěle vynikne nejen poblíž růží, ale i dalších květin. Zároveň se levandule považuje i za léčivou bylinu s mnoha benefity pro zdraví a krásu. Obě tyto vlastnosti levandule tak můžete propojit při výrobě levandulových dekorací. Levandulové mýdlo je skvělou volbou pro všechny milovníky přírodních dekorací.

Levandule krásně voní a evokuje čistotu a klid

Za vůní levandule stojí éterické oleje, obsažené v květech i listech této výrazně aromatické byliny. Tyto vonné látky se nazývají terpeny a dodávají levanduli její typickou kořenitou a svěží vůni. Jen díky nim voní levandule jako levandule. Inhalace této vůně dokáže uvolnit dýchací cesty, a tak napomáhat s léčbou respiračních nemocí. Terpeny v levanduli mají silné antibakteriální účinky a podporují i hojení ran.

Co potřebujete na levandulovou kouli

 • mýdlo
 • struhadlo
 • sušenou levanduli
 • silnější jehlici na pletení
 • vodu
 • lněný provázek
 • nůžky

Jak postupovat při výrobě levandulové koule

 1. Mýdlo nastrouhejte na hrubém struhadle do misky. Zvolte nějaké s nevýraznou vůní, aby se mohla prosadit sušená levandule nebo naopak s vůní levandulovou.
 2. Do nastrouhaného mýdla přilijte trochu vody a vypracujte vláčnou hmotu.
 3. Do mýdlové hmoty přisypte sušené květy levandule a promíchejte.
 4. Vytvořte mýdlovou kouli, kterou ještě obalte v sušených květech levandule a napíchněte ji na silnější pletací jehlici. Kouli nechte zaschnout a ztvrdnout.
 5. Ustřihněte asi čtyři metry lněného provázku, přeložte ho na polovinu, uchyťte třeba za kliku na dveřích a začněte stáčet. Provázek opět přeložte na polovinu, vznikne krásně stáčená šňůra.
 6. Stočený provázek protáhněte dírkou v mýdlové kouli a uvažte na větší uzel.

Zdroj: autorský článek s využitím shamind.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada