Krásná adventní výzdoba na poslední chvíli. Věnec nebo svícen zvládnete, i když máte “obě ruce levé”

Pocitově bylo před pár týdny babí léto a najednou je tu mráz, sníh a advent. Není se vlastně co divit, že jste na blížící se Vánoce zatím neměli ani pomyšlení. Jenže co teď, když už je načase zapálit první svíčku? Máme pár tipů, jak z téhle prekérní situace ven.

Svíčky naštěstí většinou doma míváme, ať jsou to čajové v hliníkovém kalíšku nebo klasické. Na adventním věnci nebo svícnu budou samozřejmě vypadat nejlépe čtyři stejné (podle tradic by měly být 3 fialové a jedna růžová, která se zapaluje jako poslední), ale v nouzi si vystačíte i s každou jinou. A různorodost můžete prezentovat jako vlastní kreativitu.

 

Jednoduchý adventní svícen
Info ikona

Inspiraci na adventní dekoraci najdete v kuchyni

V kuchyni se dost často schovává spousta pokladů, o kterých si už několik let říkáte, že na ně třeba jednou dojde. Lehký chaos je teď vaše výhoda. 

Zapátrejte po jakémkoliv dřevěném tácku nebo plochém talířku z keramiky, skla nebo porcelánu. Na něj vyskládejte vrstvu mechu nasbíraného při procházce, přidejte svíčky a dozdobte vánočními ozdobami, třpytkami nebo třeba jen ořechy. 

Ještě jednodušší je varianta se 4 skleničkami od jogurtu nebo skleněnými lahvemi s úzkým hrdlem (samozřejmě zbavených štítků). Do každé nasypte na dno trochu písku nebo drobných kamínků, vložte svíčku a celou parádu položte buď přímo na stůl nebo naaranžujte na menší podnos. Prostor mezi skleničkami můžete dozdobit vánočními ozdobami, šiškami, jmelím, sušeným ovocem nebo čímkoliv, co máte po ruce a je aspoň trochu vánoční.

 

Vánoční dekorace
Info ikona

Adventní svícen nebo dekorace ze zahrady

Zahrada skrývá spoustu pokladů, ze kterých jak mávnutím proutku vykouzlíte jakoukoliv dekoraci. Výhodou je, že v každém ročním období najdete přesně to, co právě potřebujete. Na zimní výzdobu, adventní věnec nebo svícen se budou hodit jakékoliv jehličnaté větvičky (pozor na větvičky thují, které jsou jedovaté, takže při práci s nimi používejte vždy rukavice, případně zvažte, zda byste nedokázali najít vhodnější alternativu), rovná polínka o průměru alespoň 5 cm (z nich se dají nařezat stabilní špalíčky, které mohou posloužit jako stojánek na svíčky nebo libovolné ozdoby. Vhodné jsou i drobnosti jako šišky, mech, sušené ovoce… 

Rovné větve můžete nařezat na různě dlouhé kousky, nahoru nalepit svíčku, sušené ovoce nebo vánoční ozdoby a vyskládat na jídelní stůl nebo kamkoliv v interiéru. Jehličnaté větve budou vypadat krásně, i když na ně jen zavěsíte vánoční ozdoby přírodnějšího ražení nebo sušeným ovocem.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada