VIDEO: méně známé včely drvodělky

Kdo ji vidí poprvé, zažije šok. Drvodělka totiž může měřit až 3 cm. Jde o samotářskou včelu se zavalitým tělem i zadečkem, které jsou porostlé černými chloupky, a s modře lesklými křídly. Bát se jí netřeba – je mírumilovná a člověka se bojí, stejně jako vos, a dokonce i včel medonosných.

 

Odkud včely drvodělky pocházejí

Na naše území se včely drvodělky přesouvají z jižní Evropy. Mají rády teplo a dostatek slunce, kterého je u nás v důsledku oteplení v posledních letech více než dost. Přesto se u nás vyskytují zatím jen v určitých oblastech. Nektar sají totiž z rostlin, které rostou i v oblasti původního rozšíření, a některé z nich u nás zatím nejsou více rozšířeny. Drvodělky jsou však přizpůsobivé a mnohdy se spokojí i s rostlinami, které pro ně nejsou až tak atraktivní, ale kvetou postupně během celé sezony.

Drvodělky u vás na zahradě 

Přítomnost drvodělek v zahradě nemá zásadní význam, kromě jejich přispění k opylení rostlin samozřejmě. Jsou ale ukazatelem druhové pestrosti a přírodního rázu zahrady – vyhledávají zvláště přírodní nebo extenzivní zahrady, chráněná území, vybrané parky... Tam kde daří drvodělkám, se tudíž bude dařit i jiným včelám samotářkám a čmelákům, ale třeba i motýlům. 

Jak žijí včely drvodělky 

Zimu přežívají, na rozdíl od čmeláků, samci i samičky drvodělek. Ze zimoviště vylétají obvykle v dubnu a začátkem května se páří. Samečci následně hynou a samičky hledají místo k vytvoření hnízda. Do každé z šesti až osmi založených komůrek pak uloží samička potravu pro budoucí plod, snese vajíčko a komůrku uzavře. Zhruba za dva měsíce se líhnou mladé včely drvodělky, které začnou sbírat nektar, aby měly dostatek energie pro přezimování. Jejich matka umírá a přezimuje pouze nová generace. 

Co včely drvodělky potřebují 

Drvodělky uvítají zvláště teplá a osluněná místa, vhodné nektarodárné a pylodárné rostliny a mrtvé dřevo k vytvoření hnízda. Dřevo by mělo být nejlépe měkké, ideálně z listnatých stromů, může trouchnivět, ne se však rozpadat. Tvrdé dřevo je možné použít po navrtání chodbiček, které včelám usnadní stavbu hnízda.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada