Zahradničení podle našich babiček: co z domácnosti použivaly pro bohatou úrodu a my to už neznáme?

Ačkoliv bych zde mohla doporučit mnoho osvědčených, obchodních přípravků, aby právě vy jste měli tu nejlepší, největší a nejchutnější zeleninu a ovoce, neudělám to. Dnes se totiž zaměříme na to, co vše z vaší domácnosti, co mnohdy bez povšimnutí vyhodíte, použít na svoji zahradu, abyste si zvýšili úrodu a nezaplatili za to ani korunu. A to zní příjemně, co říkáte? 

Prvním „cenným odpadem z domácnosti“ je káva. Jste milovníci kvalitní, černé kávy? Tak až si vychutnáte svoji odpolední kávičku, nevyhazujte zbylou kávovou sedlinu.

Káva prospěje vřesům a borůvkám

Je totiž bohatá na dusík a má kyselé pH, tzn., že pokud ji použijete k vřesovištním rostlinám, jako jsou pěnišníky, hortenzie, vřesy a vřesovce nebo třeba borůvky, budou vám za to vděčné. Sedlinu můžete aplikovat buď sušenou, kdy ji vysypete co nejblíže ke kořenům, nebo ji můžete smíchat s vodou, což je zase výborné hnojivo pro břečťany. Pokud ji dokážete nashromáždit více, můžete ji využít k prokypření půdy (zkrátka ji jen s půdou či substrátem promícháte). A bonus navíc, její typickou vůni nemají v oblibě mravenci, takže i těch se pouhým pitím kávy zbavíte. No není to krása?

Lógr se hodí především ke kyselomilným rostlinám
Info ikona

Cenným zdrojem živin jsou i skořápky z vajec, které pokud nedáváte vašim slepicím,určitě je nevyhazujte. Jednak můžete použít vodu k zálivce, ve které jste vejce vařili a dodáte rostlinám vápník. Skořápky můžete nadrtit (neházejte do kompostu celé poloviny skořápek, proces rozkladu by trval velmi dlouho) také do kompostu, čímž dodáte uhličitan vápenatý.

Máte rádi banány? Sušené slupky od banánů,na rozdíl od kávové sedliny, obsahují hodně draslíku. Tento důležitý prvek rostliny potřebují hlavně na podzim, aby si na zimu zpevnily pletiva v listech a byly tak více odolné vůči nepříznivým vlivům v podobě mrazu a nízkých teplot. Takže, až příště dojíte banán, slupku usušte, rozdrťte a zapravte pomocí hrábí do záhonu. Na draslík třeba velmi dobře reagují růže, které pak více kvetou. Pokud byste banánové slupky povařili, můžete k zálivce pokojových rostlin použít i tento nálev.

Slyšeli jste někdy slovo „jícha“? Určitě ano, jedná se o hnojivé výluhy, kterými přilepšíte svým rostlinám.

Organické hnojivo zcela zdarma

Využívají se k tomu buď různé rostliny, nejlépe kopřivy nebo kostival, ale také trus od slepic či holubů. A jak na to? Kopřivu natrhejte nejlépe před květem tj. květen - červen (tím si zajistíte největší množství výživných látek, hlavně dusičnanů a stopových prvků). Nasekejte ji do vhodné nádoby (plastový kyblík) a na zhruba 1kg nasekaných kopřiv nalijte 10 litrů dešťové vody, dejte někam do kouta zahrady a nechejte pěkně kvasit, občas promíchejte. Nejprve se vytvoří pěna (trochu to zapáchá), která se přestane tvořit asi za 2 až 3 týdny. Po té je výluh připraven k použití. Před použitím jej ale nezapomeňte naředit vodou v poměru 1:10 a rostliny touto hnojivou zálivkou zalijte.

Pokud máte slepice či holuby, opět by byla škoda, nevyužít, co toto domácí ptactvo nabízí. Trusem naplníme nádobu zhruba do poloviny, doplníme vodou a necháme kvasit. Opět občas promíchejte, čímž urychlíte celý proces a zhruba za 14 dnů je výluh připraven k použití. Před samotnou aplikací nutno opět naředit vodou v poměru 1:10, zalévejte nejlépe po dešti nebo po zálivce. Tekutinu vlijte do řádků, cca 10 cm od rostliny, nekropí se tím celá rostlina, díky koncentraci živin byste totiž mohli rostliny popálit.

Na plíseň bramborovou použijte česnek

Česnek, jak všichni víme, je doslova multifunkční, co se jeho účinků týče, víte ale, že ho můžete použít také jako mořidlo osiva? Díky tomu se vyhnete napadení rostlin houbovými chorobami, jako je např. nepříjemné padlí nebo plíseň bramborová, která bohužel napadá i rajčata. Stačí, pokud 100g čerstvě nasekaného česneku namočíte do 1l vody a osivo zde necháte máčet přes noc. Česnekové aroma nemají v oblibě další nevítaní návštěvníci zahrad - hraboši, stačí, nasázíte – li česnek okolo stromů či dáte pár česneků přímo do záhonu s rostlinami.

Naučte se využívat ke svému prospěchu to, co běžně vyhazujeme. Jestliže to fungovalo našim babičkám, proč by to nemělo fungovat na vaší zahradě?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada