DIY: jak uvázat kytici

Cílem je vytvořit kytici s úzkou stonkovou částí, která se jednak dobře přenáší v ruce, a druhak je ideální do vázy.

Co budete k uvázání kytice potřebovat

Předně je dobré si uvědomit, že každá kytice má určitou "kostru". Kromě dominantních květin ji tvoří také rostliny doplňkové s méně výraznými a zpravidla drobnějšími květy a prázdné mezery mezi jednotlivými kvítky vyplňuje vhodná zeleň. Mimo tyto květinové prvky budete potřebovat samozřejmě ještě provázek nebo lýko.

Jak při vázání kytice postupovat

  • Ještě než začnete s vázáním kytice, rozložte si nařezané květiny po stole  dominantní k dominantním, doplňkové k doplňkovým... Z každé rostliny pak odspodu odstraňte všechny listy, boční výhony a případné trny, a to až do poloviny nebo dvou třetin stonku. Zeleň nechte jen v horní části rostliny pod květem.
  • Nyní vezměte do levé ruky stonek jedné dominantní květiny, jste-li levák tak do pravé, a střídavě k němu přidávejte výplňovou zeleň a doplňkové květiny. Jejich stonky si v dlani přidržujte palcem a ukazovákem. Každý další stonek přikládejte šikmo tak, aby květ nové květiny byl mírně pod již stávajícími květy a kytice si držela kulovitý tvar.
  • Po každém druhém či třetím přidaném stonku kyticí mírně pootočte proti směru hodinových ručiček – stonky se tak budou ukládat do pomyslné spirály. Kromě toho, že by si kytice měla stále zachovávat svůj tvar, myslete také na to, aby byla i barevně vyrovnaná.
  • Podle počtu jednotlivých druhů květin postupně přidávejte dominantní rostliny, které vždy olemujte doplňkovými květy a zelení. Poslední drobné květy a zeleň využijte k vyplnění mezer ve středu kytice – umísťujte je do kytice shora, ale tak aby jejich stonky zachovávaly směr vazby. Nejpevnější zeleň a drobné větvičky si vždy schovejte na dokončení kytice – poskytnou jemnějším stonkům oporu a ochrání je při vázání.
  • Lýko či provázek přeložte na polovinu a v přehybu vytvořte smyčku, kterou si přidržte ukazováčkem. Provázek pak několikrát omotejte nad rukou a oba jeho konce protáhněte zmíněnou smyčkou. Nyní konce rozdělte a každým na jinou stranu položenou kytici ještě obtočte a zavažte.
  • Úplně na závěr zastřihněte všechny stonky na stejnou délku – teoreticky by na nich měla kytice na rovné ploše stát.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada